Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

DE-CIX ile Moskova ve Frankfurt birbirine bağlanıyor

Dünyanın lider İnternet Değişim (IX) operatörü DE-CIX ile Rusya’nın lider İnternet Değişim Şirketi MSK – IX, stratejik bir işbirliği kurmak üzere anlaşma imzaladı. Bu işbirliği, iki İnternet Değişim Noktası’nı doğrudan bağlama ve her iki operatörün hizmetleri dünyanın en yüksek trafiğine sahip Frankfurt ve Moskova lokasyonlarında sunma amacını taşıyor. Moskova lokasyonu, “MSK-IX powered by (destekli) DE-CIX” olarak adlandırılacak. 

DE-CIX International CEO’su Ivo Ivanov, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Faaliyetimizi, sürekli büyüyen Rusya pazarına taşımaktan ve amiral gemimiz olan Frankfurt ile Moskova arasında doğrudan bağlantı kurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu işbirliği aracılığıyla iki şirket arasında çok iyi bir sinerji yaratıyoruz çünkü bundan böyle iki lokasyonda da ürünlerimizi sunabileceğiz. DE-CIX ve MSK-IX, herhangi ek bir kontrata gerek kalmaksızın müşterilerine her şeyi tek elden sunabilecek. Sonuç olarak, Frankfurt ve Moskova’daki müşteriler, GlobePEER, DirectCLOUD ve MetroVLAN da dahil olmak üzere tüm hizmet portföyümüze “Tek Bir Hizmet Noktası”ndan erişim sağlayabilecek. DE-CIX olarak böylece, müşterilerimiz için birbirine bağlılığı ve ürünlerimize ulaşımı kolaylaştırıyoruz”.

MSK-IX Genel Müdürü Elena Voronina ise şunları söyledi: “DE-CIX ile olan işbirliğimizin başladığını duyurmak bizim için memnuniyet verici. Bu işbirliği, hem lokal hem de uluslararası pazarlarda, potansiyel müşterilerimizin yanı sıra, mevcut müşterilerimizin de artan ihtiyaçlarına daha iyi şekilde cevap vermemizi mümkün kılacak. Son yıllarda, MSK-IX olarak, Avrupa ülkeleri ve Rusya arasındaki karşılıklı trafiğin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü fark ettik. Müşterilerimizin ve genel olarak tüm pazarın ilgisi dikkate alındığında, bu işbirliği için daha iyi bir zamanlama olamazdı. DE-CIX, global telekomünikasyon pazarında etkileyici bir uzmanlığa ve güvenilir bir itibara sahip. Telekom pazarının iki lider oyuncusunun birbirine bağlı ağlarının müşterilerimizde sinerji yaratacak önemli bir etkisi olacağına eminim. Dahası bu işbirliği, insanları birbirine daha da yakınlaştırarak, dünya genelinde telekomünikasyonun ana amacına ulaşmasını sağlayacak”.