Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

TurkNet Ses ve Veri Kullanımında Yükselişte!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’nın yılın her çeyreğinde yayınladığı Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri’nin Nisan – Haziran dönemi raporu yayımlandı. Rapora göre TurkNet, internet servis sağlayıcı ve ses pazarındaki pazar payı büyümesini sürdürdü.

Telekomünikasyon sektörünü düzenleme ve denetleme fonksiyonunun bağımsız bir idari otorite tarafından yürütülmesi amacıyla kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yılda dört kez Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu yayınlıyor. Türkiye’de telekomünikasyon alanında referans sayılabilecek bu veriler, sektörün en doğru veri kaynağı olarak tanımlanıyor.

Yılın ikinci çeyreğini yansıtan Nisan – Mayıs – Haziran dönemi raporu geçtiğimiz günlerde BTK tarafından sektör bileşenlerinin kullanımına sunuldu. TurkNet, Türkiye’nin en hızlı büyüyen yeni nesil telekom operatörü unvanını BTK raporlarında da sürdürdü. İnternet servis sağlayıcı pazarında, ilk iki sıradaki kurum birinci çeyreğe kıyasla düşüş kaydederken, TurkNet yükselişine devam etti. Bu yükseliş veriyle sınırlı kalmadı. TurkNet, STH ses pazarında da pazar payını artırdı.

“Çok çalışmaya devam edeceğiz”

TurkNet Bireysel İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kurmuş, son günlerde 200 binin üstüne çıkan ve hızla artmaya devam eden kullanıcı sayısının yanında Netflix gibi ortamların istatistikleriyle hızını kanıtlayan TurkNet’in yükselişinin ülkenin bu alandaki en önemli kurumu olan BTK tarafından onaylanmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi. Kurmuş, “Yükselişimizin farklı kurumlar tarafından onaylanması bizi çok mutlu ediyor. Kullanıcılarımızın hız, limit, kota düşünmeden internetten yararlanabilmeleri için gerçekten çok çalışıyoruz. Bu çalışmaların sonucunu, hızla artan kullanıcı sayımız, pazar payımızdaki düzenli artış ve uluslararası kurumların bizi Türkiye’nin en hızlısı olarak göstermesiyle almak gurur verici. Kullanıcılara daha iyi internet sunabilmek için hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaliteli ve hesaplı

TurkNet, kullanıcıların yüzde 20’ye yakın kısmına santrallerde kurduğu kendi aktif altyapısıyla hizmet veriyor. Kendi altyapısıyla hizmet verdiği kullanıcılara her yöne 1.000 dakikalık telefonla görüşme hizmeti ile birlikte hiçbir taahhüt olmadan 100 Mbps’e kadar indirme hızında internet sunan paketin aylık kullanım ücreti 64,99 TL. Aktif altyapıda bulunmayan müşterilere ise 35 Mbps’e kadar yine aynı fiyattan AKN’siz hizmet sunuyor. Bu müşteriler 35 Mbps’ten daha yüksek hız isterlerse ayda 79,99 TL’ye Özgür İletişim Ekstra hizmetini alabiliyor. Bu hizmette yine taahhütsüz, AKN’siz internet, her yöne ayda 1.000 dakika konuşmayla birlikte sunuluyor.

Çağa uygun yeni nesil satış tekniklerini benimseyen TurkNet, geleneksel bayi, ofis satış sistemini bir kenara bırakarak interneti, internet üzerinden ya da çağrı merkezi üzerinden satıyor. Bu şekilde masraflarında önemli ölçüde tasarruf sağlayan TurkNet, AKN’siz, taahhütsüz interneti uygun fiyatla kullanıcılarla buluşturuyor.