Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Zyxel’den işletmelere PoE teknolojisi

İletişim altyapısına yatırım yapan kurumların IP Kamera, IP telefon ve Access Point’lere olan ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Bu gelişmeler doğrultusunda daha az kablo ve daha düşük kurulum maliyetleri nedeniyle Power over Ethernet (PoE) teknolojisini desteleyen switchler de pazarda yoğun ilgi görüyor. Power over Ethernet (PoE) teknolojisiyle hem veri iletimini, hem de güç ihtiyacını aynı kablo üzerinden sağlamak mümkün.

Zyxel PoE Switch’ler ise bir porttan bir adet PoE uyumlu cihaza yüksek hızlı bağlantı ve güç imkanı veriyor. İşletmeler, PoE sayesinde fazladan priz ihtiyacı ve kablo uzatmasına gerek duymuyor. Bu sayede kurulum ve işçilik maliyetlerinden tasarruf ediliyor. Cihazlardaki mevcut Akıllı PoE teknolojisi, işletmelerin güç kaynağını daha etkili kullanmasına da imkân tanıyor.

Günümüz küçük ve orta boy işletmeler, network hizmetlerinden yoğun uygulamaları destekleyecek bağlantı kalitesi, daha az ağ problemive kolay yönetim gibi özelliklere ek olarak yüksek performans bekliyor. Zyxel, RGS200-12P Serisi switch’ler tüm bu beklentileri karşılıyor. Zorlu koşullar için tasarlanmış dış gövde sağlamlığı ile dikkat çeken ürün, -40 dereceden 75 dereceye kadar geniş çalışma sıcaklığı imkanı sunuyor. RGS200-12P, Ip30 standartlarına uygun metal gövdesi ve fansız tasarımı sayesinde tozlu ortamlarda da yüksek performans sergileyebiliyor.

Ürün, esneklik ve yüksek bağlanabilirlik gibi özelikleri ile iş verimliliğin artmasına da olanak tanıyor.

Zyxel’in farklı ölçekten her kurumun ihtiyacını karşılan olçukça geniş bir PoE Switch Ürün ailesi bulunuyor. En iyi fiyat performans avantajı sunan ve en çok talep gören GS1920-24HP özelikle KOBİ’ler tarafından çok tercih ediliyor. XGS3700-24HP/48HP ürünleri ise ek güç kaynağı ile 1000W’a kadar ulaşabilen PoE desteği nedeniyle oldukça yoğun talep görüyor.

IP Kamera ve POE Switch Enregrsyonunda Bilinmesi Gerekenler

 1. Uzun mesafelerde PoE Switch, gece görüş özellikli IP kamerayı besleyemeyebilir. Kamera network kablo mesafesi uzun ise besleme kablosu da çekilmelidir.
 2. Kamera sayısı önemlidir. Sistemde kaç adet kamera kullanılacak ise switch giriş sayısı kamera sayısına yetmelidir. Modemden gelecek olan network kablosu ve NVR kayıt cihazı network kablosu unutulmamalıdır.
 3. Gigabit switch  yüksek veri transferi yapılabilir, IP kamera görüntüleri network ağı üzerinde yüksek veri iletimine ihtiyaç duyar. Gigabit switch ile IP kamera görüntülerinizde donma yada kesik kesik görüntü akışını engelleyebilirsiniz.
 4. PoE switch’ler için bilinmesi gereken diğer bir önemli faktör maksimum güç miktarıdır. Tüm kameralarınızın kullandığı toplam güç, switch’in güç sınırını aştığında switch doğal olarak kameralarınız için yeterli güç sağlamaz. O yüzden PoE switchin güç miktarını kontrol ederek doğru switchi konumlandırmalısınız.
  5. IP kameralarda yetersiz güç kaynağı, video kaybı ve performansının düşüklüğüne neden olan başlıca nedenlerden biridir.

 

 

 

Zyxel Hakkında

İnovasyon ve müşteri merkezli çalışma sistemini benimseyen Zyxel, yaklaşık otuz yıldır insanları ve kurumları internete bağlıyor. Zyxel; ağ teknolojilerindeki deneyimini, telekom şirketleri, servis sağlayıcılar ile iş ve ev kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak için kullanıyor. Zyxel, iş ortakları ile yarının iletişim ağlarını inşa ederken, geleceğin kurumları ve iş profesyonellerine yeni nesil bir dünya yaratmak için potansiyel bir gücün ortaya çıkmasına aracı oluyor.

Zyxel; Ağ Dünyasındaki İş Ortağınız.

 • Dünya çapında 1500 iş ortağı
 • Küresel bağlantıda kullanılan 100 milyon cihaz
 • Zyxel çözümleriyle daha akıllı çalışan 700 bin işletme
 • 150 farklı piyasada küresel hizmet
 • Türkiye’de hali hazırda kurumlar ve bireysel nezdinde dört milyonu aşkın ürün kullanımı
 • Türkiye’de 75 kişilik konusunda uzman kadro