Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

ZyWALL, Common Criteria güvenlik sertifikasını aldı!

Bilgisayar güvenliği konusunda dünyanın en güvenilir akreditasyon kuruluşu olan Common Criteria, Zyxel’in kamu sektörüne yönelik ağ güvenliğini sağlama taahhüdünü teyit etti.

Bir ürünün taahüt edilen güvenlik özelliklerine sahip olduğunun anlaşılabilmesi için Common Criteria (ISO / IEC 15408) kriterlerine uygunluğu titizlikle ve tekrar tekrar değerlendirilir. Bu nedenle i bu sertifikasyona ulaşmak oldukça zordur. Bu alanda akreditasyon oldukça nadir verilir ve Common Criteria uygulanmaya başlandığından bu yana ağ ile ilgili akreditasyon alabilmiş cihaz ve sistem sayısı sadece 236 ile sınırlıdır. Bu rakamın çok az kısmı güvenlik duvarı ürünlerini kapsamaktadır.

Zyxel Kurumsal Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal, “Bu sertifikasyon, güvenlik ekibimizin yıllarca süren sıkı çalışmasının eseridir. Bu sertifika, ZyWALL’ın vaatte bulunduğu üst düzey savunmayı tam olarak sağladığını ortaya koyan en iyi kanıttır. Özellikle güvenliğin kritik önem taşıdığı kamu, turizm, sağlık ve bankacılık sektörlerine yönelik özel projeler gerçekleştirdiğimiz bir dönemde aldığımız bu akreditasyonun zamanlaması da çok iyi oldu.” dedi.

Erünsal , “Bu sektörlerdeki bazı kurumlar genellikle yalnızca Common Criteria onaylı ürünler ile ilgileniyorlar. Bizim de son aylarda merceğimizde kamu, turizm, sağlık ve bankacılık sektörü olduğu için ürüne olan talebin artacağını ve çok daha başarılı projeleri hayata geçireceğimizi düşünüyorum.

Uluslararası geçerliliği olan bir standart

Common Criteria (Ortak Kriterler), 1990’larda Kanada, Fransız, Alman, Hollanda, İngiltere ve ABD hükümetleri tarafından o dönemin çeşitli BT güvenlik standartlarını birleştirerek geliştirildi. İlk versiyonu 1994 yılında yayınlanan kriterler, 1999 yılında ISO / IEC standardı haline geldi. Ürün değerlendirmeleri ise sadece ISO 17025 sertifikalı laboratuvarlarda gerçekleştirilebiliyor.

Zyxel’in sertifikasını dünyanın en büyük laboratuvarı verdi

Zyxel’in sertifikası, Hollanda’da bulunan ve dünyanın en büyük bağımsız güvenlik değerlendirme laboratuarı olan Brightsight BV tarafından verildi. Sertifika raporunda ZyWALL güvenlik duvarlarının, yetkisiz erişim ve eylemlerin yanı sıra akış denetimi, şifreleme ve korumalı yönetim ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere güvenlik hedeflerine ulaşmak için oluşturulan tehditleri başarılı bir şekilde karşıladığı açıklaması yer aldı.

Gerçek zamanlı koruma

ZyWALL ürün ailesi, müşteri ve şirket kayıtlarını, fikri mülkiyeti ve kritik kaynakları dış ve iç tehditlerden korurken, hizmet sürekliliği, optimum CP performansı ve gelişmiş ağ kontrolü sunan, güçlü gerçek zamanlı koruma sağlar.

ZyWALL ürünleri, sağlam hibrit VPN’leri (IPSec üzerinden IPSec / SSL / L2TP) barındırır ve iş iletişimi için maksimum güvenlik sağlamak üzere sınıfındaki en güvenli VPN bağlantı teknolojisi olan Güvenli Hash Algoritması 2’yi (SHA-2) destekler. Abonelik seçenekleri arasında anti-spam, içerik filtreleme ve kablosuz erişim noktası (hotspot) yönetim hizmetleri bulunur.