Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Biznet’in Siber Güvenlik Operasyon Merkezi Mehmet Karahan’a Emanet

Kurulduğu ilk günden itibaren siber güvenlik alanında çalışan ve bu alandaki gelişmeleri takip ederek, yeni ürün ve hizmetleri portföyüne dahil eden Biznet Bilişim, 2017 yılında Siber Güvenlik Operasyon Merkezi’ni faaliyete geçirerek müşterilerine 7×24 esasına göre izleme hizmetleri sunmaya başladı. Biznet Bilişim Siber Güvenlik Operasyon Merkezi yöneticisi olarak ise, Mayıs 2018 itibariyle Mehmet Karahan atandı. Mayıs 2018’de yüzde 100 hissesi Faruk Eczacıbaşı’nın sahibi olduğu FVD İleri Teknoloji Yatırımları A.Ş tarafından devralındıktan sonra yeniden yapılanma sürecine giren Biznet’in Genel Müdürlüğüne de Haziran 2018 itibariyle Serdar Yokuş getirilmişti.

Çalışma hayatına 1997 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda başlayan Mehmet Karahan, yaklaşık 16 yıl boyunca, çeşitli projelerde network tasarımı, kurulumu ve yönetimi sorumluluklarını üstlendi. Zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra TSK’dan ayrıldı ve 2014 yılında Labris Networks’te Kıdemli Uzman olarak çalışmaya başladı. UTM, Log ve DDoS Mitigator cihazları alanında kıdemli olarak bir süre çalıştıktan sonra Siber Güvenlik Akademisi Yöneticiliği, Siber Güvenlik Operasyonları Merkezi Yöneticiliği, Destek Hizmetleri Yöneticiliği ve CERT (Computer Emergency Response Team) Yöneticiliğini de kapsayan Global Servis Operasyonları Müdürlüğü görevinde bulundu.

Yeni görevi ile ilgili bilgi veren Mehmet Karahan; 7×24 izleme hizmeti ile birlikte müşterilere katma değerli bir hizmet sunacaklarını, yeni nesil siber güvenlik operasyon merkezlerinin gereksinimlerini yakından takip ettiklerini ve bu yenilikleri hayata geçirerek hizmet kalitesini sürekli artıracaklarını dile getirdi.