Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Huawei, dijital dönüşüme değer katıyor

Huawei Küresel Analist Zirvesi 2018’de, kurumsal zekayı bütünsel olarak geliştirmek ve dijital dönüşümü hızlandırmak için her kuruma ve işletmelerin her işlevsel modülüne yapay zekanın yayılması konusundaki anlayışını, yaklaşımını ve uygulamalarını paylaştı.

Citi Research’ten alınan son veriler, 2016’dan 2019 yılına kadar, Huawei EBG’nin hizmet verdiği başlıca sektörlerin, AI yatırımlarını iki ila beş kat artıracağını gösteriyor. Bununla birlikte, işletmelerdeki endüstri odaklı AI uygulamalarında büyük güçlükler devam ediyor. Huawei’in gözlemine göre, tam kapsamlı AI uygulamalarını desteklemek için muazzam AI teknik atılımları yapılmasına rağmen, çoğu işletmenin AI uygulamaları tekil işleve sahip. Birçok kurum, parçalanmış, genel amaçlı ve işletmenin yapısal ve işlevsel modüllerinin akıllı hale getirilmesini destekleyemiyor.

Huawei, dijital dönüşümü yapay zeka ile destekliyor

Her işlevsel modülün işletmelerin dijital nöronu olduğunu belirten Huawei Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Heng Qui, “Kurumsal faaliyetlerden edinilen derin endüstri anlayışına ve Huawei’in ticari faaliyetlerinde AI’yı uygulama deneyimine dayanarak, her bir işletmenin dijital nöronuna AI’yı yaymak, her işletmenin ve kuruluşun akıllı/zeki hale gelmesini sistematik olarak desteklemek ve tümüyle bağlantılı, akıllı bir dünya inşa etmek için cihaz-bulut sinerjisine dayalı bir dijital platform oluşturmayı hedefliyoruz. İlk olarak Huawei, AI uygulamaları için eksiksiz bir platform tabanı oluşturmak üzere aygıt, bulut ve AI etkinleştirme katmanı gibi çeşitli katmanları içeren AI ürünleri ve çözümleri sunuyor. Aynı zamanda, Huawei ve ortakları yakın çalışma içine girerek birbirlerinin gücünü artırıyor. Ortaklar, AI uygulamaları ve algoritmalar sağlarken, Huawei, AI yongaları, gelişmiş ICT altyapısı ve AI etkinleştirme modülleri aracılığıyla AI’yı destekleyen eksiksiz bir dijital platform sağlıyor.” dedi.

Cihaz-bulut sinerjisine sahip dijital platform

Huawei tarafından hayata geçirilen cihaz-bulut sinerjisine sahip dijital platform; işletmelerin dijital dönüşümünün bir bütün halinde olmasına destek vermek amacıyla iş ortakları tarafından geliştirilen AI uygulamalarını, tedarik zinciri, teslimat, Ar-Ge, piyasa, finans ve yönetim alanları gibi işletmelerin dijital nöronlarına sistematik olarak enjekte edebiliyor. Huawei, sektör lideri bir ICT dijital platformu ile en iyi AI uygulama performansı ve deneyimini sunarken, uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmayı ve uygulamaların hızla piyasaya sunulmasını sağlamayı amaçlıyor.

Yapay zeka, operasyon verimliliğini artırıyor

Huawei, iç operasyonların verimliliğini ve kalitesini iyileştirmek için tedarik zinciri yönetimi, teslimat, finans ve iç denetim gibi alanlarda yapay zeka uygulamalarına yer veriyor. Lojistik alanındaki yapay zeka uygulamaları, verimliliği yüzde 30’dan fazla artırıyor. Ayrıca Huawei’in AI destekli video bulut çözümü, tamamen bulut mimarisine sahip sektördeki ilk ürün. Bu uygulama, küresel video paylaşımı, uzaktan göz atma ve uzaktan erişim sağlamak için hibrit bulutlardaki yüzlerce AI algoritmasını kullanırken, kamu güvenliği alanında birden fazla atılımı gerçekleştiriyor. Bu çözüm, vakaların çözümlenmesi oranını yüzde 50 artırırken, trafik kazası oranını yüzde 18 azaltıyor. Huawei, her bir işletmenin dijital dönüşümünü sağlamak ve tümüyle bağlantılı, akıllı bir dünya kurmak için ortaklarla birlikte çalışıyor.