Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

STK’ların Dijital Dönüşümü Dünyayı Değiştiriyor

Radore, hizmet verdiği 44 STK’nın dijital dönüşümüne katkı sağlarken, sosyal girişimleri de destekleyerek ekosistemin büyümesine katkıda bulunuyor

İstanbul’un merkezindeki veri merkezi Radore, daha yaşanılabilir bir dünya için Sivil Toplum Kuruluşlarının dijital dönüşüme duyduğu ihtiyacı ve başarılı olabilmeleri için gereken ekonomik değeri ortaya koyuyor.

Dijital Dönüşümün STK’ların da temel ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Birleşmiş Milletler’in 2030 yılı için belirlediği ve Türkiye’nin de altında imzası bulunan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini hayata geçirebilmek için 6 trilyon dolarlık kaynak gerekiyor. Eğer bu hedefe ulaşılmak isteniyorsa, hem STK’ların ihtiyaç duyduğu bu devasa kaynağa ulaşmalarına yardımcı olmak hem de eldeki imkanları daha verimli hale getirmek için dijital dönüşüm büyük önem taşıyor. Dünya Ekonomik Forum’un dijital dönüşüm araştırmasına göre, 2025 yılına kadar dijital dönüşüm 100 trilyon doların üzerinde yepyeni bir ekonomik fırsat doğuracak. Biz de Radore olarak, daha iyi ve yaşanılabilir bir dünya için STK’lara ve bu dönüşümü sağlayacak girişimlere destek veriyoruz” dedi.

Sadi Abalı, aralarında Tohum Otizm Vakfı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) de bulunduğu toplam 44 STK’ya Radore olarak hizmet verdiklerini açıklarken, bu STK’lara yılda toplam 60 bin lira değerinde destek olduklarını belirtti. Bunun yanında Radore’nin bugüne kadar Yuvarla.com gibi 110’dan fazla girişimciye 9 milyon dolar değerinde hizmet desteği verdiğini açıklayan Abalı, İTÜ Çekirdek, Kworks, StartersHub, İTÜ Ginova, Yıldız Teknopark, Sucool, Bilkent Cyberpark gibi Türkiye’deki birçok önemli kuluçka merkezi ile de işbirliklerinin devam ettiğini belirtti.

Toplantıda söz alan TEGV İş Geliştirme Müdürü Fulya Kulabaş, işbirliği kapsamında görüşlerini şu şekilde aktardı:

“Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) olarak yaklaşık 1,5 seneden beri Radore ile birlikte çalışıyoruz. TEGV bilişim teknolojileri mimarimizde önemli bir yer tutan, standartlarımız ve kaynaklarımız ölçüsünde ilerlememize olanak veren; aynı zamanda yeni projelerimizi hayata geçirme konusunda temel alt yapı ve geliştirme ihtiyaçlarımız dahilinde ürettikleri çözüm senaryoları ile Radore’yi bir paydaşımız olarak konumlandırıyoruz.”