Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

NGN, dijital dönüşüme öncülük ediyor

BT birimlerinin her türlü servis ve sürecin yönetiminde operasyonel ağırlıklarını azaltarak onların çok daha iş odaklı yapılara dönüşmesini hedefleyen Yönetilen Hizmetler, yakın gelecekte bilişim dünyasının en önemli parçası haline gelecek.

Bulut ve barındırma altyapı harcamalarının %62’si katma değerli yönetilen hizmetleri kapsıyor.

Yönetilen Hizmetler, ISP’lerin (Internet Service Provider) network (fiber) altyapısının güçlenmesi ve stabilleşmesi, veri merkezi sayısının artması ve bulut teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte altın çağını yaşıyor. Veri merkezi ve bulut çözümlerinde teknolojinin çok büyük bir hızla gelişmesi ile birlikte, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Yönetilen Hizmetler’in etki alanı ve ağırlığı artıyor.

Türkiye’de yönetilen hizmetlerin benimsenme seviyesi, faydaları ve önyargıların incelenmesi amacıyla NGN ve DataCenterDynamics ortaklığı tarafından 148 üst düzey BT profesyoneli ile gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçları geçtiğimiz Aralık ayında açıklanmıştı.

Tercih Edilme Oranı Yükseliyor

Araştırma sonuçları, BT dış kaynak ve hizmet pazarının en hızlı büyüyen segmenti olarak öne çıkan Yönetilen Hizmetler’in Türkiye’de benimsendiğini ve 1-3 yıl içinde tercih edilme oranının artacağını gösterdi.

Yönetilen hizmet sağlayıcıları, şirketlerin yarısından fazlası tarafından, saha hizmetleri ve güvenlik yönetimi konularında tercih ediliyor. Ankete katılanların 3 yıl içinde almayı planladığı hizmetlerin başında BT Operasyonları, Felaket Kurtarma Merkezi ve İş Sürekliliği Hizmetleri Yönetimi, Veri Merkezi Yönetimi geliyor.

 

NGN İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Müfit Süer, Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezi Star of Bosphorus ile bulut ve yönetilen hizmet çözümleri ile kurumlara yüksek performans, maliyet avantajı gibi katma değerler yarattıklarını, günlük operasyonların sorumluluğunu müşterileri adına üstlendiklerini belirterek şunları söyledi: “Kesintisiz erişim, eşsiz tesis yapısı, rakipsiz teknolojisi ve uluslararası sertifikasyonlarıyla Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezi olan Star of Bosphorus; 16 MW toplam gücü ile 5.000 m2 beyaz alanda 2.000’in üzerinde standart kabinetin işletimini Tier III Tasarım ve tesis standartlarında gerçekleştiriyor. Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı, deprem riskini azaltmaya yönelik tasarlanmış yapısal sismik izolasyonu ile fark yaratan Star of Bosphorus ile müşterilerimize operatör bağımsız yapı sayesinde, istenilen operatörden hizmet alabilme esnekliği sunuyoruz.”