Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Bulut mimarisi hem maliyet avantajı hem de kolay yönetim demek”

Webroot Türkiye Ürün Müdürü, Cenap Ader

“Webroot, bulutta gelişen tehdit algoritması ve veri tabanı, yeni tehditleri
algılama noktasında başarı gösteriyor.”

Webroot’tan bahsedebilir misiniz?

Webroot, 1997 yılında ABD’nin Colorado eyaletindeki Denver kentinde kurulmuş bir güvenlik yazılımı firmasıdır. Dünya üzerinde 500 bin kurumsal firma, beş milyonun üzerinde bireysel kullanıcı ve birçok güvenlik firmasının altyapısını sağlamaktadır.

Webroot Türkiye olarak kendinizden bahsedebilir misiniz?

2010 yılından itibaren Türkiye’de güvenlik yazılımı firması olarak hizmet vermekteyiz. Bu süreç içinde birçok finans, kamu ve özel sektör kurumları ile çalışmaya devam ediyoruz. Her sene çift haneli büyüme rakamlarını yakalamış durumdayız. Bu da Türkiye’de Webroot’un oldukça benimsendiğini gösteriyor.

Siber güvenlik alanında öne çıkan teknolojik özellikleri nelerdir?

Aslında Webroot, Türkiye’de bulut güvenliğin öncüsü bir ürün olarak piyasaya girmiştir. Bu sayede bulut bilişimin geldiği noktayı önceden sezmiş olan bir yazılımdır. Bulutta sürekli gelişen tehdit algoritması ve veritabanı, yeni yaratılan tehditleri çeşitli metotlarla algılama konusunda başarılı sonuçlar vermektedir.

ZARARLI YAZILIMLARIN YAYILMASI MİNİMUM SEVİYEDE

Webroot ürün ailesi ve özelliklerinden biraz bahsedebilir misiniz?

Webroot ürün gamı olarak çeşitli ama tek bir noktadan yönetilebilen ürünlere sahiptir. Webroot EndpointProtection, Webroot DnsProtection, Webroot Mobile Protection, Webroot Mobile SDK olarak ürünlerimiz bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Webroot EndpointProtection ürünü ile şirketlerde bütün client ve server işletim sistemlerinde uçtan uca koruma ve yönetim sağlanırken, DnsProtection ile bütün kullanıcıların internet erişimleri kontrol altına alabilir ve Dns sunucularınızı güvenli hale getirebilirsiniz.

Bu sayede ağınızda zararlı yazılımların dağılma şansını en aza indirebilirsiniz. Webroot Mobile Protection ise, bütün mobil cihazlarınızın koruma ve yönetimini sağlar. Webroot Mobile SDK ise mobil uygulamaların son kullanıcı ile olan bağlantısındaki bütün güvenlik aşamalarını takip edip, mobil uygulama sağlayıcısını (Banka) koruma altına alır.

Diğer güvenlik yazılımlarına göre sizi öne çıkaran özellikler nedir?

Genel olarak, güvenlik ürünlerinin bilgisayarlarda çok yer kapladığı ve kaynak kullandığından şikâyet edilir. Webroot dünyanın en küçük ajanı (1 megabyte) ile bu konuya kesin çözüm getirmiştir; bunun yanında Amazon bulutunda yer alması, uygulama konsolunun tamamen web üzerinden erişilebilir olması ve tehdit ağının her geçen gün kendini geliştirmesi, CloudSandbox’ı ile tehdit açıklarını asgari düzeye çekmiş durumdadır.

Webroot yönetim konsolu dili diğer güvenlik yazılımlarının çoğunda olduğu gibi İngilizce mi?

Webroot, Türkiye’de olduğu günden itibaren yaklaşık 10 dil desteği bulunmaktadır. Yönetim konsolu ve dokümantasyon tamamen Türkçe’dir.

“Webroot’un güvenlik çözümleri bilgisayarına ek yük bindirmez ve kaynak kullanmaz. 1 megabtye’lik bir alan ile güvenlik çözümü sunar.”

IT YÖNETİCİLERİ, BULUT GÜVENLİĞİ TERCİH EDİYOR

Webroot bulutta çalışan bir güvenlik yazılımı. Türkiye’deki bulut güvenliğe bakış açısı nedir?

Türkiye’de bulut güvenlik algısı son beş yılda çok farklı bir noktaya geldi. IT yöneticilerinin bulut bilişime bakış açıları son teknolojik gelişmelerle birlikte yerel mimarilere göre daha tercih edilebilir bir durumda. Çünkü bulut mimarinin azalttığı operasyonel maliyetler ve yönetim kolaylıkları firma yöneticileri ve IT yöneticileri için çok önemli bir çözüm olmuştur.

Webroot ekibinde kaç kişilik bir ekip çalışmaktadır?

Webroot Global’de yaklaşık bin beş yüz kişi, Türkiye ofisinde ise 25 kişi ile hizmet vermekteyiz.

Webroot Türkiye olarak satış, satış destek ve teknik destek faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin neredeyse bütün illerinde, farklı sektörlerde müşterilerimiz ve iş ortaklarımız bulunmaktadır. Bunun yanında merkez ofislerimizde bulunan çağrı merkezi ekibimiz ile yeni iş ortakları ve müşteriler kazanma yolunda ilerlemekteyiz. Teknik destek konusunda ise, teknik uzman ekibimiz 7/24 uzaktan ve yerinde destek ile karşılaşılabilecek sorunları gidermektedir.

Fidye virüsleri ile ilgili nasıl bir koruma sağlıyorsunuz?

Webroot Laboratuvarları, Cryptolocker ve CryptoWall gibi fidye yazılım ailelerinin de ortaya çıkmasıyla birlikte fidye yazılımlarda geçtiğimiz yıla oranla iki katın üzerinde bir artış tespit etti. Bu artış, önümüzdeki dönemlerde de devam edecek gibi görünüyor. Üstelik şu an için güvenlik açıklarının daha fazla olması sebebiyle bireyler ve küçük işletmeleri hedefleyen fidye yazılım saldırılarına, hedef odaklı ve daha karmaşık tekniklerin geliştirilmesiyle birlikte büyük kurum ve organizasyonlarda da şahit olabiliriz.

Webroot bu konuda gelişmiş virüs veri tabanı ve davranış analizleri ile PC ve sunucularda maksimum koruma sağlamaktadır. Uygulama üzerinden gönderebildiğimiz özel scriptlerle korumayı üst seviyeye çıkarıp, bu virüslerle karşılaşmanız tamamen engellenebilir.

Webroot’un sürekli yurtdışında ödüller alması, bu konuda başarınızın bir göstergesi herhalde.

Evet. Webroot Global, bağımsız araştırma şirketlerine göre birçok konuda en başarılı anti virüsler arasında yer almakta ve ödüllerini her geçen gün artırmaktadır. Bununla ilgili en son PcMag gibi dünyanın en çok okunun bilgisayar dergisinin en başarılı anti virüs seçtiği örneği verilebilir. Bunun yanında Passmark gibi kurumsal ürün karşılaştırmalarında her sene lider olarak gösterilmektedir.

Kullanıcılar neden tercih etmeli?

Webroot bulut mimarinin öncüsü, Zero-Day kalkanları bulunan, Web, E-Mail, BruteForceAttacklara karşı şu anda piyasadaki en başarılı güvenlik yazılımlarının başında gelmektedir.

Webroot’ta diğer güvenlik ürünlerinde olduğu gibi güncelleme problemleri yaşanmakta mıdır?

Webroot Cloud bir çözüm olduğundan dolayı, Webroot yüklü olan bütün cihazlar her an güncel durumda olmaktadır. Zero-Day koruma prensibinin temel özelliği de budur. Bu sayede en son tehditlere karşı en efektif uygulama olarak görülmektedir.

Güvenliğin bulutta bulunması başka bazı güvenlik açıklarına yol açmakta mıdır?

Webroot koruduğu bütün firmalarla anlaşması gereği tehdit verisi dışında herhangi bir veri alışverişi yapmamaktadır. Bununla ilgili detaylı bilgi ve sözleşme örneğini ofisimizden ürünü kullanmak isteyen firmalar edinebilir.

Kullanmak isteyen firmalar ve kişiler nasıl bir çalışma yapabilir?

Firmamızın 7/24 destek hattından (0216 4742626) veya (webroot@datatrade.com.tr) elektronik posta atarak bizlere ulaşıp ürünün otuz günlük deneme sürümünü edinebilir; bu süreç içinde teknik ve satış uzmanı arkadaşlarımızla iletişime geçebilirler.