Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

 “Müşterilerimizi ‘akıllı şirket’ haline getirmek istiyoruz*

Öznur Tekiner, IFS Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü

“Amacımız; cirosal büyüklüğün ya da personel sayısının ötesinde, dünyayla rekabette öncü, vizyoner, hızlı, dinamik ve kendi kurallarını kendileri koyabilen şirketler oluşturmak.”

Dünya genelinde altmış ülkede faaliyet gösteren IFS (Industrial and Financial Systems), araştırma kuruluşları tarafından lider olarak gösterilen küresel bir kurumsal yazılım şirketi. Dünyanın en büyük nükleer enerji santrali, Amerika’nın en büyük demir-çelik şirketi, Amerikan Hava Kuvvetleri, BMW’nin en büyük üç fabrikası, Volvo, Saab, Emirates, Lockheed Martin ve Jotun gibi dünyanın sayılı firmaları, süreçlerini IFS ile yönetiyor. IFS’in dünya genelinde on binden fazla müşterisi var; bir milyonun üzerinde de kullanıcısı bulunuyor.

Türkiye’deki ofis de 2004 yılından bu yana hızlı bir büyüme yakalayarak beş yüzden fazla işletmeye ve yirmi binin üzerinde kullanıcıya ulaştı. Otomotiv, makina, inşaat, savunma sanayii, metal, gıda, gemi inşa, kimya, elektronik ve servis gibi hemen her alanda IFS Applications sistemini kullanan ve her geçen gün büyüyen müşterilerimiz var. Durmazlar Makina, KVK Teknoloji, Koska, Samet Kalıp, Makel Elektrik, Bursa Çimento ve Beton, Çemtaş, Teknorot Otomotiv, FNSS Savunma, SKT Otomotiv, Sinpaş İnşaat, Seranit, Müzekart, Dearsan Tersanesi, Gülermak, Makyol, Petlas ve Jotun gibi farklı sektörlerde beş yüzden fazla işletme ve yirmi binden fazla kullanıcı ile Türkiye’de en çok kurulumu yapılan ikinci Global ERP yazılımı haline geldik.

IFS’in kendi sektöründe fark yaratan özelliklerinin başında yeni teknoloji trendlerini hızlı bir şekilde kendi sistemlerine entegre etmesi geliyor. IoT (Nesnelerin İnterneti), Cloud (Bulut) ve Mobilite alanlarında yaşanan yeni kavram ve teknolojileri IFS Applications sistemine dâhil ederek müşterilerine sunan IFS Türkiye, özellikle büyüyen aile şirketlerine yol gösteriyor.

IFS olarak global tecrübemizi endüstri uzmanlığımızla birleştirerek çözüm üretiyor ve müşterilerimize sunuyoruz. IFS çözümleri, servis ve varlık yönetimi, proje yönetimi, üretim yönetimi ve tedarik zinciri yönetimi olmak üzere dört çekirdek alanda geliştiriliyor. IFS olarak yüzde 70 üretim, yüzde 20 proje, yüzde 6 tedarik zinciri ve yüzde 4 servis sektörüne hizmet veriyoruz. Üretimi açacak olursak da bunun yüzde 20 otomotiv, yüzde 22 makina, yüzde 20 metal ve proses endüstrileri oluşturuyor. IFS olarak hedefimizi orta ve büyük ölçekli işletmeler oluşturuyor.

DÜNYAYLA REKABET EDEBİLİR TÜRK ŞİRKETLERİ YARATIYORUZ

İşletmeler ekonomik ya da politik gündem ne olursa olsun büyüme ve değişim stratejilerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı tercih ediyorlar. Artık bu dönüşüme ayak uyduramayan işletmelerin yaşama şansının olmayacağı çok açık. Spesifik olarak ERP – Kurumsal Kaynak Planlama yazılımları pazarından bakacak olursak, pazar bulut mimarili çözümler ile yeni bir ivme kazandı. 2018’de de bu büyüme devam edecek. Endüstri 4.0 ve Dijital Fabrika konseptinin mihenk taşlarından olan kurumsal yazılım pazarının hızlı bir şekilde büyüyeceğini düşünüyoruz.

Büyüme stratejimizin özünde müşterilerimizi “akıllı şirket” haline getirmek var. Amacımız; cirosal büyüklüğün ya da personel sayısının ötesinde, dünyayla rekabette öncü, vizyoner, hızlı, dinamik, kendi kurallarını kendileri koyabilen şirketler oluşturmak. Türkiye’deki firmaların çoğu, aile şirketlerinden oluşmaktadır. Biz de Türkiye’de hizmet verdiğimiz on beş yıllık zaman zarfında çoğu orta büyüklükte olan çok sayıda şirketi küresel rekabette söz sahibi ve kendi alanının en akıllı şirketleri haline getirmeyi başardık.

Ekonominin dinamosu konumunda olan şirketlerin yüzde 90’ı aile şirketleridir. Bu şirketlerin bir kısmı ikinci, bir kısmı ise üçüncü kuşak tarafından yönetilmektedir. Bu noktada IFS olarak aile şirketlerine 2T Formülü’nü sunuyoruz. Şirketi büyütürken ebeveynin kozu (T)ecrübe, bir sonraki kuşağın kozu ise (T)eknoloji oluyor. Bu bağlamda aile şirketleriyle çalışırken (T)ecrübeyi (T)eknolojiyle birleştiriyor; dünyayla rekabet edebilir Türk şirketleri yaratıyoruz. IFS Applications 9 ile dünyaca kabul görmüş iş süreçlerini, şirketlerin rekabetteki farklılıklarını da göz önünde bulundurarak Türk şirketlerine uyarlıyoruz. Ürünümüzün esnek ve ölçeklendirilebilir olması büyük bir avantaj sağlıyor.

“Dönüşüme ayak uyduramayan işletmelerin yaşama şansının olmayacağı çok açık.”

EN BÜYÜK YATIRIM BULUT’A OLACAK

IFS nesnelerin interneti, bulut mimari ve mobil çözümler gibi çok sayıda yazılım sağlayıcının yeni konuşmaya başladığı kavramlara çok uzun zaman önce yatırımlarını başlatmıştı. Sektördeki en büyük yatırımın bulut konseptine geçiş olacağını düşünüyoruz. IFS IoT Business Adaptor uygulamamız ile Endüstri 4.0 çağına hazır hale getiren çözümleri piyasa sunduk. Üretim sektöründeki işletmelerin servis ağına yapacağı yatırım kurumsal yazılım sektöründe de bu alanda yapılacak yatırımların habercisi.

IFS olarak servis yönetimi konusundaki yatırımlarımızı da tamamlamış durumdayız. Bu yatırımlar ERP entegrasyonlarını da gündeme taşıyacak. Mayıs ayında başlayacak ve veri güncelliğini sağlamaya yönelik geniş zorunluluklar getiren Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi (GDPR) özellikle Global Kurumsal Yazılım pazarının gündeminde. Veri Koruma Yönergesi’ne Türk firmaları da kısa zamanda geçmek durumundalar. IFS olarak dünyada ve Türkiye’de yapımızı veri koruma yönergesine göre güncellemiş bulunuyoruz.

IFS olarak 2018 yılında iki temel alana yatırım yapmaya devam edeceğiz. IFS’nin Türkiye’de ve dünyada iş hacmindeki artışa paralel olarak Partner Network Programı’yla nitelikli partner ekosistemini genişletiyoruz. IFS Türkiye de ülkenin farklı bölgelerindeki projelerine daha kolay, kesintisiz ve uzmanlık gerektiren hizmetleri götürebilmek gibi hedeflerle küreseldeki stratejisiyle uyumlu olarak hizmet ağını genişletmeye odaklandı. Şu anda hizmet veren aktif beş iş ortağımız bulunuyor.

2018 için en önemli yatırımımız ise yeni sürümümüz IFS Applications 10 olacak. Mayıs 2018 yılında Atlanta’da yapılacak IFS Dünya Konferası’nda lanse edilecek olan IFS Applications 10, ERP dünyasına kullanıcı deneyimi ve derin fonksiyonalite alanında çok büyük yenilikler kazandıracak.

IFS Lobby ile İş Zekâsı ERP’nin içine girdi

İki sene önce piyasaya sunduğumuz IFS Applications 9 ile gelen iş zekâsı çözümü IFS Lobby, ‘İş Zekâsı’nı, gerçek zamanlı olarak doğrudan nihai kullanıcıların kontrolüne veren kapsamlı yerleşik analiz araçları sunuyor. İlk kez bir ERP yazılımı içinde gelen tak-çalıştır iş zekâsı çözümü IFS Lobby ile bir ERP Projesi kadar maliyetli ve uzun süreçleri olan BI projeleri de tarihe karışıyor. Son derece kolay anlaşılır, kullanıcı dostu ve verimli BI çözümü, IFS’den kurumunuzun anahtar yöneticileri için en önemli ölçümleri içeren önceden hazırlanmış gösterge panelleriyle birlikte geliyor.

IFS Lobby İş Zekâsı çözümü, kullanıcı ve rol spesifik olarak kolaylıkla dizayn edilebilen ekranları, dashboardlar ve portalları ile yöneticilere büyük kolaylık sağlıyor. Son kullanıcılar için hiçbir kod bilgisine gerek kalmadan aynen bir gazete sayfası yapar gibi oluşturulabilen rapor ekranları ile maksimum görsellikte raporlar almak mümkün oluyor. İşinize gerçek zamanlı olarak görünürlük ve doğru veriye doğru zamanda ulaşmanızı sağlıyor.

Çok sayıda ekrandan ulaşabileceğiniz verilere, sorgulamalara ve veri kaynaklarına merkezi bir platformdan ulaşmanızı sağlıyor.

Drill-down özelliği ile verilerin tüm kaynağına ulaşabiliyorsunuz.

Artırılmış görselliği sayesinde gün be gün tüm aktivitelerinize ve sizin için anahtar rol oynayan verilerinize hızla ulaşmanızı sağlıyor.

Kod bilgisine gerek kalmadan son kullanıcı tarafından kolaylıkla dizayn edilebilen bir yapı sunuyor.

İçinde hazır olarak tanımlanmış iş süreçleri ve operasyonel roller sayesinde kurulum süresi çok kısa sürer.

İstediğiniz yerden, istediğiniz zamanda, istediğiniz araçtan (akıllık saatler dâhil) kullanabilir ve anlık verilerinize ve detaylarına ulaşabilirsiniz.

“Türk firmalar, Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’ne kısa zamanda geçmek durumundalar.”