Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“KOBİ’lere dijital dönüşümde tam destek veriyoruz”

Burak Çetinay, BMR Türkiye Genel Müdürü

“BMR Türkiye, kuruluşundan bugüne kadar üç yüzün üzerinde yüzde sekseni Capital500 olan kamu ve özel sektör firmalarına, iş ortaklarıyla birlikte başarılı projeler tamamlayarak mevcut ürün portföyü özelinde çözümler üretmektedir.”

Firmanızı ve başlıca çalışma konularınızı kısaca tanıtır mısınız?

BMR Türkiye; global pazarda saygınlık uyandıran lider üreticilerle başta NEC olmak üzere, Metalogix, DataSunrise, FalconStor, Pivot3’ün yeni nesil bilişim teknolojileri alanında sağladığı çözümleri, katma değerli bir distribütör olarak, iş ortaklarıyla birlikte, hem Türkiye hem de Türki cumhuriyetlerinde sunan, satışını ve satış sonrası destek hizmetlerini, deneyimli kadroları ile sağlayan bir organizasyona sahiptir. BMR Türkiye’nin sunduğu tüm teknolojiler, yerli ve yabancı iş ortaklarıyla birlikte PoC ve demolar yapılarak gözlemlenir, değerlendirilir ve farklı çözüm yaklaşımları ortaya konulur. İş ortaklarımızın sahip olduğu tüm bilgi birikimini, sunduğumuz teknolojilerle tamamlamak, en önemli katma değerlerimizden biridir. BMR, kuruluşundan bugüne kadar 300’ün üzerinde yüzde 80’i Capital500 olan kamu ve özel sektör firmalarına, iş ortaklarıyla birlikte başarılı projeler tamamlayarak birincil ağızdan “müşteri ihtiyaçlarını” dinleyerek mevcut ürün portfoyu özelinde çözümler üretmektedir.

Nec ve SAP çözümleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Ürünleriniz daha çok hangi sektörler tarafından tercih ediliyor? Firmalara ne gibi fayda ve fırsatlar sunuyorsunuz?

NEC’in en önemli hedeflerinden biri, IoT teknolojileri geliştirmektir. Bu hedefler doğrultusunda uçtan uca bir “NEC SAP HANA Çözüm Ailesi” sunmaktayız. Güvenilir, yüksek devamlılık (high availability) sağlayan SAP sertifikasyonuna sahip sunucuları ve TDI (Tailored Data Integration) modelleri, NEC M-Series Veri Depolama Ailesi ve NEC ExpressCluster (high availability), NEC DPH (Data Platform for Hadoop) ürünleri ile SAP ve SAP HANA kullanan veya kullanmaya yeni başlayan üretimden, finansa, telekom sektöründen kamu sektörüne kadar çok farklı segmentte müşterilerimize, kıdemli yerli ve yabancı teknoloji danışmanlarımız ile sunmaktayız. NEC DPH (Data Platform for Hadoop) ile yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerin toplu ve gerçek zamanlı işletme ihtiyaçları için özel bir platform olarak konumlandırmaktayız. NEC’in özel donanımı ve “Hortonworks Veri Platformu” ile entegre edilmiş önceden tasarlanmış ve onaylanmış bir Hadoop çözümüdür. Çözümün kurumlara en büyük kazançlarından biri de SAP HANA+Vora ortamında lisans bedellerinden ciddi tasarruf yapmalarına imkân sağlamasıdır.

PİVOT3 EN İYİ PERFORMANS ÇÖZÜMÜ

“Pivot3” gibi yeni nesil akıllı altyapı çözümlerinizden ve ileriye yönelik “dijital” hedeflerinizden bahseder misiniz?

Hyperconverged altyapının öncüsü ve yenilikçi Pivot3, geleneksel veri merkezlerinin depolama, hesaplama, ağ ve sanallaştırma kaynak sınırlamalarını ortadan kaldıran; maliyetlerini, BT karmaşıklığını azaltan, en iyi performans çözümüdür. Bugün, Pivot3, 53 ülkede 2 binden fazla müşteriye sahip ve 18 binin üzerinde başarılı projeye imza atmıştır. Şirketlerin “dijitalleşme” hedeflerine paralel; verinin sürekli artması, farklı tiplerde verilerin oluşması beraberinde veriyi saklayıp, yönetme ve analiz ihtiyaçları doğuracaktır. Bu da artan BT maliyetlerini (enerji, donanım, yazılım, destek hizmetleri gibi) iş yükünü sorun olarak karşımıza çıkaracaktır. Pivot3 ile hedefimiz bugünün ve geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olan “hiper-bütünleşik” çözüm mimarisi ile her ölçekteki kurum ve kuruluşların mevcut yatırımlarını koruyarak tek bir HCI platformu ile birden fazla çözüm sağlayabilmektir. Bunlardan en önemlisi ise büyük veri analizi, data center modernizasyonu, kurumsal uygulamalar, dijital video kaydı/izleme ve masaüstü sanallaştırmadır.

“Sistemlerden kaynaklanan güvenlik açıkları kişileri etkilerken, aynı zamanda şahısların almadığı tedbirler sebebiyle sistemleri de tehdit altına alıyor ve ciddi kayıplar yaşanıyor.”

DİNAMİK TEMELLİ MASKELEME YAPABİLİYORUZ

Kişisel verilerin korunması kanununda Türkiye’nin şu anki durumunu nasıl ön görüyorsunuz? Kurumlar, yeni siber güvenlik tedbirleri için nasıl bir yol haritası izlemeli, hangi yöntemleri kullanmalıdır?

Bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimi sayesinde artan bilgisayar ve internet kullanımı hayatın merkezi konumuna gelmiştir. Bu durum kullanıcılara dünya üzerindeki herhangi bir bilgiye çok kısa sürede erişme kolaylığı ve özgürlüğü tanırken, öte yandan da oluşan güvenlik açıkları sebebiyle sistemlerin kötüye kullanılmasına sebep olmaktadır. Sistemlerden kaynaklanan bu güvenlik açıkları kişileri etkilerken kimi zaman da kişisel ölçekte alınmayan tedbirler sebebiyle sistemleri de tehdit altına alarak kurumları ciddi kayıplara süreklemektedir. Türkiye’de kurumlar, hukuki ve teknolojik boyutta önlem alarak çözüm üretmektedirler. BMR Türkiye, Katma Değerli Distribütör yaklaşımıyla, kamu ve özel sektör müşterilerine yetkin “Teknoloji Danışmanları” ve stratejik iş ortakları vasıtasıyla izlenmesi gereken yolları aktarmaktadır. İlk adım olarak verileri sınıflama, yetki rol dağılımları ve hassas-kişisel veriler tanımlanmalıdır. Elde edilen çıktılara göre hassas ve kişisel veriler önceliklendirilerek ihtiyaç halinde “veri maskelenerek” uygun görülen ortamlarda kullanılacak hale getirilir. Her kurum için hassas verinin tanımı farklı olsa da (TC Kimlik numarası, kredi kartı numarası, e-posta, sosyal sigortalar numarası vb. gibi) Türkiye’de temsil ettiğimiz DataSunrise çözümü ile IP ve kullanıcı temelli dinamik maskeleme yapabilmekteyiz. Kullanıcılara hazır maskeleme şablonları vererekte sürecin daha hızlı tamamlanmasını sağlamaktayız.

İşini geliştirmek isteyen KOBİ’lere özel çözümleriniz var mı?

KOBİ’ler dijital dönüşümün faydalarını kendi iş kollarına entegre etmek, globalleşen dünyada çağın ve bilginin gerisinde kalmamak adına bilişim teknolojilerine yatırım yapmaya her geçen gün devam etmekteler. Genişletilen KOBİ tanımı ve verilen devlet teşvikleri de bu yatırım planlarının hayata geçmesine en büyük katkılardan biridir. BMR, Türkiye’de ilk defa “Katma Değerli Distribütör” yaklaşımıyla, KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda stratejik iş ortaklarıyla birlikte kurumsal kaynak planlama (ERP), müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), büyük veri kullanımı ve analizlerini çalıştırabilmek ve yüksek performans sağlamak adına “NEC Sunucu ve Veri Depolama” üniteleri, artan mail trafiğini doğru yönetebilmek için “Metalogix Mail Arşivleme” oluşan “hassas ve kişisel verilerin” maskeleme yöntemi ile korunması için “DataSunrise” çözümlerini alternatifli finansal modeller ile sunmaktadır. Amacımız KOBİ’lerin dijital dönüşüm yolculuğunda teknolojinin gerisinde kalmadan esnek finansal modellerimiz ve deneyimli yerli-yabancı teknoloji danışmanlarımız ile tam destek sağlamaktır.

2018 Yılı içerisinde yeni projeleriniz olacak mı? Nasıl bir startejide ilerleyeceksiniz?

Steve Jobs, “Müşterilerinize her zamankinden daha yakın olun. Öyle yakın ki, onlara neye ihtiyaçları olduğunu kendileri henüz fark etmeden söyleyebilin” demiştir. BMR Türkiye olarak temsil ettiğimiz global markaların (NEC, Pivot3, Metalogix, DataSunrise, FalconStor) iş ortaklarımızla birlikte müşterilerimizin bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarına göre çözüm kümeleri oluşturmak adına sahada müşterilerimizin yanında yer alıyoruz. Onlara yüzde 99,999 kesintisizlikle (NEC Fault Tolerant Server), ihtiyaçları doğrultusunda büyük veri analizleri ile kazanç ve verimlilik sağlayarak (NEC Data Platform for Hadoop), geleneksel veri merkezi altyapılarının depolama, hesaplama, ağ ve sanallaştırma kaynak sınırlamalarını ortadan kaldırarak, BT karmaşıklığını azaltan çözümler sunmaktayız. (Pivot3) 2018 için en büyük hedeflerimizden biri de global teknik danışmanlarımız ve yetkin iş ortaklarımız ile birlikte “BMR Yönetilen Hizmetler” suitini kullanıma açmaktır. Bu suitte amacımız ticari kurumlar için ciddi zaman ve maliyet avantajı sağlayacak çözümler sunmaktır. Veri taşıma (migration), iş sürekliliği (Business Continuity), sanallaştırma, veri güvenliği, veri tabanı danışmanlığı (Oracle, MySQL), büyük veri analizleri, veritabanı güvenliği gibi operasyonel yükleri minimize eden, alternatifli finansal modeller ile her ölçekteki kurum ve kuruluşa, stratejik global iş ortaklarımızın yetkinlikleri dahilinde, yüzde 100 müşteri memnuniyeti, yüzde 100 çözüm güvencesi ile hizmet sunmaktadır.

“Şirketlerin dijitalleşmesi ile veriler sürekli artacak, farklı tiplerde veriler oluşacak. Bunları saklayıp yönetmek ve analiz ihtiyaçları doğuracaktır. Bu da artan bilişim maliyetleri demek.”