Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Vodafone Türkiye’den ‘Dünya Saati’ne destek

Vodafone, iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 24 Mart’ta düzenlenecek Dünya Saati etkinliğine bu yıl da destek verecek. Vodafone Plaza ve Küçükyalı Dijital Operasyon Merkezi’nde ışıklar bir saatliğine söndürülecek. Vodafone, abonelerini de 1.300’e yakın mağazasındaki dijital ekranlar aracılığı ile Dünya Saati etkinliğine katılmaya davet edecek.

Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileriyle Türkiye’de herkese ilham vermeyi hedefleyen Vodafone, iklim değişikliği ile tehdit altında olan biyolojik çeşitliliğe dikkat çekmek amacıyla Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) öncülüğünde düzenlenen Dünya Saati etkinliğine dördüncü kez destek verecek.

“Dünyaya Bağlan” sloganıyla biyolojik çeşitliliği korumak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmak amacıyla 187 ülkede 3 binden fazla kurum ışıklarını kapatarak Dünya Saati’ne dahil olacak. Yedi kıtadan milyonlarca insan, organizasyon ve işyeri, iklim değişikliğine dikkat çekmek için 24 Mart akşamı yerel saatle 20.30-21.30 arasında ışıklarını kapatacak. Etkinlik kapsamında Vodafone Maslak Plaza’da ve Vodafone Küçükyalı Dijital Operasyon Merkezi’nde de ışıklar 1 saat boyunca söndürülecek. Vodafone, abonelerini de 1.300’e yakın mağazasındaki dijital ekranlar aracılığı ile Dünya Saati etkinliğine katılmaya davet ederek iklim değişikliği tehdidi konusundaki farkındalığı artırmaya çalışacak.

Dünya Saati’ne destek vermek için İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı, Paris’te Eyfel Kulesi, Roma’da Kolezyum, New York’ta Empire State Binası ve Londra’da Big Ben gibi, şehirlerin sembolleri arasında yer alan birçok yapı da bir saatliğine ışıklarını kapatıyor.

Küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin her geçen gün artarak hissedildiğini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye olarak, daha iyi bir bugün yaşamaları ve daha iyi bir yarın inşa etmeleri için herkesi birbirine bağlıyoruz. Vodafone Grubu’nun ‘Sürdürülebilir İş’ stratejisini yol haritamız kabul ediyor ve sürdürülebilirlik plan ve hedeflerimizi bu strateji odağında geliştiriyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda atılacak en temel adımın, farkındalık yaratmaktan geçtiğine inanıyoruz. Bu kapsamda, dört yıldır Dünya Saati etkinliğine destek veriyoruz. Operasyonlarımızı doğal kaynaklara ve insana saygılı olarak yürütmeye devam edeceğiz.”

Vodafone Türkiye’den 1 yılda 4 milyon TL’yi aşkın enerji tasarrufu

Vodafone Türkiye’nin kısa süre önce yayımlanan 7. Sürdürülebilirlik Raporu’na göre şirket 2016-17 mali yılında ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi çalışmalarıyla toplam 1,35 milyon kWh tasarruf sağlayarak 600 evin bir yıllık elektrik ihtiyacı kadar tasarruf elde etti. Diğer yandan e-faturayı tercih eden faturalı Vodafone’luların oranı mobilde %86’ya, sabitte %31’e yükseldi. Atık faturalar ve e-fatura uygulamaları sayesinde toplam 1,67 milyon ton kağıt kullanımının önüne geçilerek yaklaşık 28 bin 515 ağacın kesilmesi önlendi. Böylece 130 aracın bir yılda atmosfere bırakacağı karbondioksidin uzaklaştırılması sağlandı. Vodafone Türkiye, 2016-17 mali yılında gerçekleştirdiği enerji tasarrufu çalışmalarıyla toplam 4 milyon TL’yi aşkın tasarruf elde ederken, son 7 yılda sürdürülebilirlik projeleri ile sağladığı toplam tasarruf değeri yaklaşık 60 milyon TL’ye ulaştı.