Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Siber dünyada 650 milyon zararlı yazılım dolaşıyor”

ESET Türkiye CEO’su Alain Soria

“ESET, Nesnelerin İnterneti’ni de (IoT) izlemeye aldı. İnternete, bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından sonra televizyon, buzdolabı ya da çamaşır makinesi gibi yeni nesil cihazlar da bağlanabiliyor. ESET Antivirus, bu yeni nesil cihazlara olabilecek izinsiz girişimler konusunda kullanıcıyı uyarıyor. Akıllı Ev İzleyici, modem ve router’ları güvenlik açıklarına karşı tarıyor.”

ESET, Avrupa Birliği merkezli en büyük bilgi güvenliği kuruluşudur. Sürekli artan ve günümüzde sayısı 650 milyonu aşan dijital tehditlere karşı, her ihtiyaca yönelik yenilikçi yazılımlarımızla tam 30 yıldır tüm dünyada ve Türkiye’de en üst düzeyde dijital koruma sağlıyoruz.

Yenilenen efsanevi ESET NOD32 Antivirus’ün yanı sıra ESET Internet Security, ESET Smart Security Premium ve ESET Multi-Device Security yazılımları, artan dijital saldırılara karşı kapının sıkıca kapalı kalmasına ve kötü amaçlı, istenmeyen davetsiz misafirlerin geri çevirilmesine odaklanıyor.

ESET yeni sürümlerinde, mevcut onlarca çok katmanlı korumaya ek olarak siber mücadelede çığır açan iki yeni özellik ile kullanıcılarının güvenliğini daha da arttırıyor. Bu yeniliklerden ilki, UEFI bölümünün güvenliğini sağlayan UEFI Tarayıcı. UEFI, bilgisayar açıldığında, Windows başlamadan hemen önce çalışıp sistemi ve çevre birimlerini çalışmaya hazır hale getiren temel yazılım bölümüdür. Bu bölüm, bugüne dek korumasız bırakıldığı için siber suçlular açısından çok cazip bir saldırı hedefi olmaya başladı. UEFI bölümüne bulaşan kötü amaçlı yazılımlar, hard diske format atılsa bile sistemde kalmayı sürdürüyor ve makinenin kontrolünü sonsuza dek ele geçirebiliyor. UEFI Tarayıcısı, UEFI bölümünü kontrol ediyor ve herhangi bir şüpheli etkinlik kaydedildiğinde kullanıcıları uyarıyor.

“Akıllı Ev İzleyici”

2018 sürümlerimizin bir diğer öne çıkan özelliği ise Akıllı Ev İzleyici. Artık sadece bilgisayar, tablet veya telefon değil, televizyon, buzdolabı ya da çamaşır makinesi gibi internet bağlantılı yeni nesil cihazlar da ESET yazılımlarının radarına giriyor. Nesnelerin İnterneti (IoT) olgusunu temel alan Akıllı Ev İzleyici, kişisel Wi-Fi ağını kullanan tüm internet bağlantılı cihazları görüntülüyor ve bu cihazlara yönelik izinsiz erişimler konusunda uyarıyor. Akıllı Ev İzleyici, cihazların internete bağlantı noktası olan modem ve router’ları güvenlik açıklarına karşı tarıyor ve güvenlik düzeyini geliştirecek değişiklikler öneriyor.

Dijital güvenlik, hayatı yavaşlatmamalı. ESET’in tüm yenilikleri ve diğer çok katmanlı koruma teknolojileri, bilgisayarların hızı üzerinde minimum etki yaratıyor. ESET, herkesçe bilinen yüksek performansının yanı sıra en üst düzeyde algılama, hız ve kolay kullanılabilirliği yeni sürümlerinde de sunuyor.

ESET, 30 yıldır tüm dünyadaki kuruluşlar ve tüketiciler için güvenlik yazılımları ve hizmetleri geliştiriyor. Aralarında uç nokta ve mobil cihaz güvenliğinden, şifreleme ve iki etkenli yetkilendirmeye kadar uzanan çözümlerin yer aldığı ESET’in yüksek performanslı ve kullanımı kolay ürünleri, tüketicilere ve kuruluşlara teknolojiden tam anlamıyla yararlanmalarına imkan veriyor. ESET NOD32 Antivirus, ESET Internet Security, ESET Smart Security Premium, ESET Multi-Device Security ve Mac için ESET Cyber Security dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından güvenilir bulunarak tavsiye ediliyor. Genel Merkezi Bratislava/Slovakya’da bulunan ESET’in; San Diego/ABD, Buenos Aires/Arjantin, Prag/Çek Cumhuriyeti, Jena/Almanya ve Singapur’da bölge ofisleri bulunuyor. Ayrıca Bratislava, San Diego, Prag, Krakow/Polonya, Montreal/Kanada, Moskova/Rusya ve İaşi/Romanya’da zararlı yazılım araştırma merkezleri var. ESET’in 200’den fazla ülkede iş ortakları mevcut. ESET ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.eset.com.tr veya www.nod32.com.tr  sayfaları ziyaret edilebilir.