Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“HPE Aruba Networks IoT’u Kampüslere Taşıyor”

HPE Aruba Türkiye, Ülke Müdürü Ersin Uyar

“HPE Türkiye ile birleşmesinden sonra Türkiye’deki ilk önemli hedefini özellikle üniversite kampüsleri ve eğitim kurumlarının iletişim altyapısı olarak belirleyen HPE Aruba, IoT platformlarını eğitime taşımayı hedefliyor.”

HPE Aruba iletişim altyapısı ve IoT birikimlerini anlatmak ve yeni trendlere yol göstermek amacıyla 09 Kasım’da İstanbul’da, ‘Eğitim Zirvesi 2017’lansmanını gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen etkinlikte HPE Aruba daha gelişmiş bir eğitim seviyesi için, öğretmenlerin ve öğrencilerin, cihazlardaki ve uygulamalardaki en son teknolojilerden yararlanmalarını sağlayan eğitim çözümlerini, müşterileri ve çözüm ortakları ile paylaştı.

Etkinlik sırasında bu konuda söyleşi imkanı bulduğumuz, HPE Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar, IoT’nin HPE Aruba özelinde en kritik öneme sahip kavramlardan bir tane¬si olduğunu vurguladı. Uyar IoT kurumsal öyküsünün henüz başında olduğumuzu vurgulayarak şunları söyledi: “Kurumların IoT’yi genel operasyonlarında gittikçe daha fazla benimsemesi ile birlikte, Gartner geçtiğimiz yıl beş milyondan fazla yeni nesnenin her gün ağlara bağlandığını ve 2020 yılına kadar toplam yirmi bir milyar cihazın bağlanmış olacağını tahmin ediyor. Bu çok fazla ‘nesne’ iken, günümüzün kurumsal IoT öyküsünün ise sadece bir bölümüdür.”

HP Enterprise bünyesine 2015’de katılan Aruba Networks’ün, özellikle kablosuz ağ ve güvenlik çözümlerindeki ileri seviye teknolojik altyapısı ile HPE’nin dünya çapında sektör liderliğine yükselmesinde önemli bir faktör olduğunu hatırlatan Uyar, düzenledikleri etkinlikle yeni neslin etkileşim biçimine öncülük edecek kanalları açmak olduğunu ifade etti.

IoT konusunda biz her yerdeyiz

Gerçekleştirdikleri etkinliğin üniversite ve eğitim kurumlarına yönelik olduğunu ancak sadece üniversitelere odaklanmadıklarını söyleyen Uyar,  şu anki etkinlik, üniversite ortamını hedefliyor ancak, biz elbette her yerdeyiz. Özellikle bundan sonra perakende sektörü üzerine odaklanmayı hedefliyoruz.

Temel amacımız sistemlerin ve kullanıcıların ihtiyacını uç cihazlar’da çözümleyip gerektiğinde lokasyon bazlı servisler ve veya Asset yönetimine kadar tüm yazılım ve donanım desteğini sağlamak. Uyar, “HPE Aruba’nın düzenlediği etkinlikteki temel felsefesinin, eğitim sektörünün, pazara çok hızlı giren mobil cihazlar, mobil uygulamalar ve IoT pazarındaki bu teknolojik gelişmeleri benimsemiş olmasından yola çıkarak, yeni neslin etkileşim biçimine öncülük edecek kanalları açmak olduğu, açıkça kendini belli ediyor. Aruba, sağladığı iletişim altyapısı ile yeni neslin ve öğrencilerin, mobil cihazlarla daha gelişmiş öğrenme deneyimi kazanmalarını sağlama misyonunun eğitim kurumlarına düştüğü görüşünde” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“Akıllı sınıf her zaman heyecan verici ancak hassas bir konu çünkü öğrencilerin temel ders alanlarında bilgilerini öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmeleri şart, ancak bu gelişmelerin güvenli IoT ortamlarındaki artışla paralel seyretmesi bekleniyor.”

Geleneksel Yöntemlerin Yerini Güvenli IoT Platformları Alıyor

HPE Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar, geleneksel sınıf ortamının yerini, öğrenciler, öğretmenler ve eğitim cihazları arasındaki işbirliğini teşvik eden bir ortamın aldığına vurgu yaparken, bunun güvenlik ile ilgili kısmının da ihmal edilmemesi gerektiğinin farkında olduklarının altını çizdi. Uyar, “Akıllı sınıf her zaman heyecan verici ancak hassas bir konu çünkü öğrencilerin temel ders alanlarında bilgilerini öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmeleri şart, ancak bu gelişmelerin güvenli IoT ortamlarındaki artışla paralel seyretmesi bekleniyor. Eğitimdeki müşterilerimizle yakın işbirliği yaparak, sınıfın değişen talepleri üzerine sürekli tartışıyoruz. Cihaz yaygınlaştırma, uygulama kullanımı, oda / bina ortamları, IoT’nin başlaması, öğrenci ve öğretmen işbirliği ve veri destekli karar verme, bunlardan sadece bir kaçı”dedi.

“HPE Aruba, sağladığı iletişim altyapısı ile yeni neslin ve öğrencilerin, mobil cihazlarla daha gelişmiş öğrenme deneyimi kazanmalarını sağlama misyonunun eğitim kurumlarına düştüğü görüşünde”

“IoT’nin Artan Trafiği Karşısında Güvenliği Anlık Sağlamak Durumundayız”

Eğitim süreçlerinde yoğun bir IoT trafiği ile karşı karşıya olunmasının beraberinde getireceği risklere de değinen Uyar, “Çok sayıda nesne, her gün ağa bağlanıyor ve bunların sayısı her geçen gün artıyor. Evimizdeki, çeşitli uyarılar gönderebilen cihazlardan, üniversite kampüslerinde öğrencinin cep telefonuna ödevleri hatırlatıcı mesaj gönderen sistemlere kadar hayatımızın her alanında çok yoğun bir IoT trafiği ile karşı karşıyayız demektir. Bu yoğun trafiğin üstesinden en hızlı şekilde gelmek, gelecek trafiği öngörüp altyapıyı ona göre kurmak ve üstüne bir de bu yapının güvenliğini ‘anlık’ olarak sağlamak durumundayız. Burada, ‘ClearPass’ güvenlik altyapımız devreye giriyor ve oluşabilecek güvenlik risklerini önceden değerlendirip önlemi alıyor.”

Güvenlik riskleriyle ilgili yaşadıkları deneyimleri sorduğumuz da Uyar, “Bu güvenlik altyapısı sayesinde, geçtiğimiz aylarda meydana gelen saldırıları önceden tahmin etmiştik. Böylece müşterilerimiz, bu saldırıları hiç bir zarar görmeden atlatabildi” şeklinde konuştu.

“Bu yoğun trafiğin üstesinden en hızlı şekilde gelmek, gelecek trafiği öngörüp altyapıyı ona göre kurmak ve üstüne bir de bu yapının güvenliğini ‘anlık’ olarak sağlamak durumundayız.”