Huawei Dünya Mobil Genişbant Forumu’nda Daha İyi Bağlantılı Bir Dünyanın Resmi Çizildi

Huawei tarafından düzenlenen Dünya Mobil Genişbant Forumu’nun 8.’si 15-16 Kasım tarihlerinde Londra’da gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren mobil telekom operatörleri, dikey endüstrilere baglı katılımcılar, sektör standardları konusunda çalışan kuruluşlar ve sektör STK’larından 1.400’ü aşkın temsilcinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Huawei Dönüşümlü CEO’su Ken Hu, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Hu, her şeyin bağlantılı olduğunu vurgularken, telekom operatörlerinin neredeyse sınırsız bir büyüme potansiyeline sahip olduğu bir dünyanın öneminin altını çizdi.

“Operatörler daha fazla bağlantı sağlamak için büyümeliler”

“Günümüzde mevcut durumdaki bisiklet, sokak lambası, su sayacı, nakliye konteynırı gibi her şeyin bağlanabileceğine ve ileride de birbirine bağlanacağına inanmak zorundayız. Tüm bunlar gerçek fırsatlar. Fakat bu fırsatları yakalamak için yeni bir modele ihtiyacımız var” şeklinde konuşan Hu, bu yeni modeli “dağıtıklaştırma ve ölçek yaklaşımı” olarak nitelendirdi. Hu, bu modelde telekom şirketlerine daha fazla bağlantı sağlamaları için büyümelerini önerirken, daha sonra ise endüstriyel uygulamaların özel ihtiyaçlarına dayanan katma değerli hizmetler geliştirmek için iş ortaklarıyla birlikte çalışmaları gerektiğini vurguladı. Hu, bu katma değerli hizmetleri desteklemek için, ağları güçlendirmenin ve daha akıllı hale getirmenin önemini vurguladı ve “Telekomünikasyon şirketleri, ağ performansını artırmak ve 5G’nin önünü açmak için 4.5G ve NB-IoT kurulumunu hızlandırarak başlayabilir. İşletme ve Bakım kısmına da (O&M) gözden geçirmeleri gerekir” dedi.

“Dijital Gökyüzü Girişimi uygulama inovasyonu yönünde atılacak ilk adım”

Huawei Wireless X Labs, Dünya Mobil Genişbant Forumu’nda “Dijital Gökyüzü Girişimi”ni duyurdu. Drone uygulamarının geliştirilmesini teşvik etmek ve gelişmiş alçak irtifa şebekesi kapsama alanıyla alçak irtifa hava sahasında sayısallaştırılmış ekonomiyi gerçekleştirmeyi amaçlayan Girişim ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Huawei Kablosuz Ağ Ürün Birimi CMO’su Zhou Yuefeng, şunları söyledi: “Geleneksel olarak karada gerçekleşen etkinlikler artık gittikçe havada gerçekleşmeye başladı. Kişisel ulaşım amaçlı uçan taksiler yakında gerçek olacak. Hücresel ağların ve Drone’ların birleşimi hava sahasını yeniden tanımlayacak, yolculuk, alışveriş ve yaratım şeklimizi değiştirecek. Ancak, tüm mevcut baz istasyonları insanlara ve nesnelere karada hizmet verecek şekilde tasarlandı. Alçak irtifa dronları, yansıtılan sinyaller ve yan kulak kapsama alanıyla desteklenmektedir. Bu nedenle Dronlar hâlihazırda ciddi sinyal karışıklığı (parazit) sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Mevcut şebeke, uçaklar 120 m’nin altına indiğinde sınırlı sayıda drone uygulamasını destekleyebiliyor. Şebeke kurulumu, uygulama inovasyonu yönünde atılacak ilk adımdır. Dijital gökyüzü girişimi, 300 metrenin altındaki irtifada şebeke kapsama alanı sağlamayı ve drone uygulamaları için gelişmiş bir test ortamı oluşturmayı hedefliyor.“

Dünya Mobil Genişbant Forumu’na katılan konuklar, canlı görüntülerin dronlar tarafından geri gönderilmesini izledi. Ticari 4.5G şebekeleri artık NLOS uçuş kontrolünü, veri iletimini ve uçuşları destekleyebiliyor. Ultra geniş bant genişliği, son derece düşük gecikme süresi, yüksek güvenilirlik ve geniş kapsama alanı sağlayan yeni nesil 5G şebekeleri, dronları daha yetenekli hale getirecek. Yeni oluşturulan dijital hava sahası, şehir yaşamında dönüşüm sağlarken akıllı hava trafik yönetimi gerçek olacak.