Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

SAP Türkiye İş Zekası Çözüm Yönetisi Mustafa Aydoğdu: SAP, Şirketleri “Akıllı” Hale Getiriyor

“SAP’nin deneyimi, endüstri bilgisi ve gelişmiş design thinking metodolojisi ile harmanlayarak kurumlara sunuluyor. Bir anlamda insanları, nesneleri ve süreçleri birleştiren SAP’nin bu uygulama ve çözümleriyle şirketlere, dijital yolculuklarında büyük avantajlar sağlıyoruz”

SAP, iş zekası alanında uzun yıllardır SAP BusinessObjects ürün ailesi ile uçtan uca çözümler sunmaktadır. Operasyonel raporlama, veri keşfi, dashboard ve veri madenciliği ihtiyaçları için SAP BusinessObjects platformu ile müşterilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

Bununla birlikte, SAP Analytics Cloud ve SAP Digital Boardroom, hem karar verme süreçlerini kısaltıp riskleri azaltıyor hem de maliyet, çeviklik ve inovasyon açısından bakıldığında bulut teknolojilerinin avantajını sunuyor. SAP Digital Boardroom, yönetim toplantılarını kağıtların ve durağan sunumların ötesine taşıyarak, dokunmatik ekranlarda interaktif analizlerle anlık karar ve aksiyonların alınabilmesini sağlıyor. Akıllı öngörü ve akıllı veri keşfi özellikleri, makine öğrenimi algoritmaları ile son kullanıcıların basit birkaç işlemle verileri bilgiye dönüştürmesi sağlanabiliyor.

İş zekası ürünleri uzun yıllar boyunca verileri grafiklere çeviren, özetleyip sunmaya yarayan araçlar olarak hayatlarını sürdürdüler. İsimlerindeki zeka maalesef yaptıkları işe çok da yansımadı. Büyük verinin hayatımızda daha fazla yer alması ile birlikte iş zekası da zorunlu olarak bir dönüşüm geçirmeye başladı. Bugün artık dijital dönüşümü desteleyecek, yenilikçi yaklaşımlar getirebilecek çözümler, verileri grafiklere dökmekten daha ötesini yapmak zorunda.

Analitik ürün ailemiz, hem veri madenciliği yetenekleri ile akıllı öngörüler sunmakta hem de simulasyon, planlama gibi özellikleri tek bir platformda harmanlayarak tüm kullanıcıların bu özelliklerden faydalanmasını sağlamakta. Müşterilerimiz de gittikçe artan rekabet ortamında daha akıllı sistemler kullanarak dijitalleşmenin keyfini sürmekte. Veri dijital dünyanın yakıtı ise, analitik uygulamalarımız bu dünyanın motoru demek yanlış olmaz.

İnsan kaynakları politikalarımızda yetkinlik bazlı liderlik modelinden davranış bazlı liderlik modeline geçtik. Davranış bazlı liderlik modelimiz üç temel unsur üzerinde yükseliyor. Bunlardan ilki iş süreçlerini sadeleştirmeye liderlik etmek. Bu vizyonumuz, kurumsal sloganımız olan “Run Simple”da kendini gösteriyor. Yetkinlik bazlı liderlik modelinden davranış bazlı liderlik modeline geçişimizin önemli bir nedeni, milenyum nesli olarak da bilinen Y kuşağının istihdamda ağırlığının artması ve kariyer basamaklarında yükselişe geçmesi oldu.

En son tanıttığımız yeni ürün ailemiz SAP Leonardo portföyü ile iş modellerini geleceğe uygun olarak tasarlıyoruz. SAP Leonardo çözüm portföyü; iş modellerini ve iş süreçlerini dijital teknolojilere uyumlu hale getirmek için SAP’nin öğrenen makineler, Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri, analitikler ve blockchain konularındaki farklı yazılım yeteneklerini SAP Cloud Platform üzerinde biraraya getiriyor, SAP’nin deneyimi, endüstri bilgisi ve gelişmiş design thinking metodolojisi ile harmanlayarak kurumlara sunuluyor. Bir anlamda insanları, nesneleri ve süreçleri birleştiren SAP’nin bu uygulama ve çözümleriyle şirketleri akıllı hale getiriyor, dijital yolculuklarında büyük avantajlar sağlıyoruz.

Yöneticilerin kararları yüzde 78 oranında verilere dayalı

Operasyonel sistemlerdeki veriler, artık sıradan sistemlerin işleyip öngörüler oluşturamayacağı kadar büyümeye başladı. SAP BW/4HANA çözümümüz ile SAP ve SAP dışı veri kaynaklarından gelen verileri HANA’da tutarak zengin analizler yapılabilecek bir ortam sağlıyoruz. Yine BW/4HANA ile bir veri ambarını yönetmek için gereken bütün fonksiyonları hazır olarak sunabiliyoruz.

Veri madenciliği algoritmaları ile daha veri kaynaktan veri ambarına taşınırken gerekli analizi yapıyor, akıllı öngörüler ve tahminler oluşturuyoruz. İş zekası çözümlerimiz ise anlık olarak bu öngörülerin son kullanıcılarla paylaşılmasını sağlıyor.

Oxford Economics’in yaptığı araştırmaya göre yöneticiler, yüzde 78 oranında kararların verilere dayalı olarak verildiğini onaylamışlar. O yüzden çalışanları bilgi ve analitik uygulamalarla donatarak doğru ve hızlı kararlar alabilmeleri için iş zekası ve veri ambarı çözümlerimiz ile yanlarında yer alıyoruz.

Pazarda gördüğüm akımlardan bir tanesi, artık veri ve raporların sadece çalışanlara değil aynı zamanda dış paydaşlara da açılmaya başlanması. Aslında sadece veri değil, patent kullanımı ya da ortak kaynak kullanımı ile de dış paydaşlarla ortak bir sinerji yakalanabiliyor. Verinin dış paydaşlarla paylaşılması ile birlikte tedarikçiler ne zaman ürün sağlamaları gerektiğini daha iyi tahmin edebiliyor, bayiler satışlarının durumunu kolayca takip edebiliyor ve gerektiğinde aksiyon alabiliyorlar. Bu işbirliğinden tüm paydaşlar daha fazla fayda sağlayabiliyor.

Her ne kadar dış paydaşlara iş zekası sistemlerini kullandırmak, işbirliğini artırsa da, veri güvenliği nedeniyle çok kolay olmuyor. SAP Analytics Cloud ile veri ve bilgi paylaşımını, dünya standartlarında bir bulut uygulaması üzerinden güvenli ve zahmetsizce yapıyoruz. Tüm paydaşlar da, verilere istedikleri yerden istedikleri zaman erişebiliyorlar.

“Analitik ürün ailemiz, hem veri madenciliği yetenekleri ile akıllı öngörüler sunmakta hem de simulasyon, planlama gibi özellikleri tek bir platformda harmanlayarak tüm kullanıcıların bu özelliklerden faydalanmasını sağlamakta”

Bulut Bilişim artık herkes için gerekli

Bundan 10 yıl önce geleceği ön görerek yaptığımız yatırımlar ve SAP HANA gibi geliştirdiğimiz çığır açan teknolojiler ile müşterilerimize ileri teknolojiler sunmaya devam ederken mobil, analitikler, bulut gibi alanlarda da liderliğimizi sürdürüyoruz. Bulut artık sadece belli başlı işletmeler ve sektörler için değil herkes için gerekli. Eğer talep edilen hızı yakalamak istiyorsak bulutun bir alternatifi yok. SAP HANA platformumuz, iş süreçlerinin buluta taşınmasına hız kazandırıyor. Her ölçekten firma en karmaşık işlerini bile SAP HANA ile sadeleştirebiliyor. 2011 yılında Database in Memory teknolojisini geliştirerek hayata geçirdiğimiz HANA platformuyla büyük verinin raporlanmasını ve işlenmesini kolaylaştırmakla kalmadık aynı zamanda hızlandırdık.

SAP dünya standartlarında veri merkezleri ile hem yazılım, hem platform hem de altyapı hizmetlerini bulut bilişim ile verebiliyor. Her müşterimizin farklı ihtiyaçları olduğu için onlara en uygun çözümü, birlikte analiz ederek karar veriyoruz. SaaS çözümlerimiz maliyet ve yönetim kolaylığında avantaj sağlarken, platform hizmetlerimiz zengin yetenekleri tek bir çatı altında sunuyor. O yüzden optimal çözüm her bir senaryo ve her müşteri için farklı olabiliyor. Önemli olan iyi bir ihtiyaç analizi ile optimal çözüme karar verilebilmesi.

SAP olarak müşterilerimize dünyadaki en geniş bulut portföyünü sunuyoruz. 135 milyonun üzerindeki toplam bulut kullanıcısı sayımız ile öğrenen algoritmalar ve iş süreçlerinin tamamını bulut üzerinden kendi veri tabanı ve iş geliştirme platformu ile sunabilen tek teknoloji şirketiyiz. Müşterilerimizin en yeni çözüm ve teknolojileri karmaşık olmayan, sadeleştirilmiş yapılarla uygulamasına destek oluyoruz, değişen tüketici ihtiyaçlarına yanıt verme hızlarını artırıyoruz.

Hız, paylaşım ve tutkunun çok önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. İş dünyasında rekabetçi olabilmek için paylaşım ekonomisi ile hız ve tutkuyu birleştirmek gerekiyor. Bugün, iş dünyasında öne geçebilmek için iş modellerimizi yeniden tasarlamalı, buluttaki fırsatları ve hızı keşfetmeliyiz. Bulut bugün sadece belli başlı işletmeler ve sektörler için değil herkes için gerekli. Bulut Bilişiminin bugün sağladığı en önemli avantajlar düşük donanım maliyeti, bağlan-kullan metoduyla gelen hız ve esneklik, gelişmiş performans, anında güncellenebilme, tüm işletim sistemlerine kolayca uyum sağlaması ve tabii ki sınırsız depolama kapasitesi. SAP olarak bulutun bu avantajlarının da bilinciyle 5 yıl içerisinde Bulut Bilişim’e 50 milyar dolarlık yatırım yaptık. ERP dahil tüm ürün portföyümüzü buluta taşıdık.

“SAP dünya standartlarında veri merkezleri ile hem yazılım, hem platform hem de altyapı hizmetlerini bulut bilişim ile verebiliyor. Her müşterimizin farklı ihtiyaçları olduğu için onlara en uygun çözümü, birlikte analiz ederek karar veriyoruz”