Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Öznur Tekiner, IFS Türkiye Pazarlama ve Satış Müdürü: “IFS İş Zekâsı ile çözüm çok kolay”

“Private Cloud sayesinde müşterilerimiz, yüksek maliyetli bir donanım yatırımı yapmıyor, aylık ödenebilen, sürdürülebilirliği ve yönetimi kolay olan data center’lar üzerinden IFS uygulamalarını kullanıyorlar. Özellikle büyümekte olan şirketler için bu, önemli bir avantaj.”

Global kurumsal uygulamalar şirketi IFS, dijital üretim ve dijital teknolojiler ile değişen rekabet şartlarına uyum sağlamak isteyen şirketlere yeni nesil Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı IFS Applications™ ile tam destek sağlıyor ve müşterilerini dünya ile rekabette öncü işletmeler haline getiriyor. “IFS Applications™”ın dünya genelinde 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. IFS Applications™, bileşen tabanlı mimarisi (SOA), esnek yapısı, kolay kullanım özellikleri ve mobil işlevselliği sayesinde ERP yazılımında öncü konumda bulunuyor.

IFS Applications 9’un yeni mimarisinde, sektörlere özel tasarlanmış kullanıma hazır çözümler, görselliği en üst seviyeye taşıyan kişiselleştirilebilir arayüzler, ilk kez bir ERP sistemi içinde görebileceğimiz kullanıma hazır İŞ ZEKÂSI ÇÖZÜMÜ (IFS Lobby), farklı konseptlerde bulut çözümleri, ERP projelerinin bütçesini azaltan kolay alan ve form ekleme gibi pek çok yeni özellik mevcut…

IFS Applications 9 ile birlikte müşteriye sunulan kullanıma hazır IFS Lobby İş Zekâsı çözümü ile IFS, ERP alanında bir “ilk”e imza atıyor. Şirketlerde uzun süreçlere mal olan, çok yüksek yatırım maliyeti gerektiren ve pek çok firmanın ayrı bir proje olarak değerlendirdiği BI-İş Zekâsı projelerini ve bununla birlikte yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıran IFS Applications 9 ile birlikte sunulan IFS Lobby İş Zekâsı çözümü, kullanıcı ve rol spesifik olarak kolaylıkla dizayn edilebilen ekranları, dashboard’ları ve portalları ile yöneticilere büyük kolaylık sağlıyor. Son kullanıcılar için hiçbir kod bilgisine gerek kalmadan aynen bir gazete sayfası yapar gibi oluşturulabilen rapor ekranları ile maksimum görsellikte raporlar almak mümkün oluyor.

Sürdürülebilirlik ve yönetim kolaylığı

Kurumsal yazılım pazarında yer alan ürünlerin altyapısını değiştirmesi uzun bir süreç alabilir. Ancak, IFS ERP uygulamalarının web tabanlı olması ve son kullanıcıların cihazlarında kuruluma ihtiyaç duymaması sebebiyle 2008 yılından bu yana bulut sistemleri üzerine kurulum yapılabilen bir altyapıya sahibiz. “Private Cloud” sistemleri üzerinde IFS uygulamasını kurduğumuz müşterilerimiz var… Bu sayede müşterilerimiz, yüksek maliyetli bir donanım yatırımı yapmamış oluyor, aylık ödenebilen, sürdürülebilirliği ve yönetimi kolay olan data center’lar üzerinden IFS uygulamalarını kullanıyorlar. Özellikle büyümekte olan şirketler için yatırımın zamana yayılması ve aylık ödemeler ile yapılması açısından, bu, önemli bir avantaj.

IFS, 2014’den itibaren Microsoft Azure™ ile yaptığı bir anlaşma ile Azure™ platformu üzerinde özel olarak geliştirdiği yazılımlar ile hizmet vermeye başladı. IFS’in bulut üzerinde iki farklı uygulaması bulunuyor:

“IFS CloudIaaS™ on Microsoft Azure” ile IFS, müşterilerine kendi veri merkezleri yerine, uygulamalarını Azure™ platformu üzerindeki sanal sunuculara kurulabilmelerini sağlayan özel bir seçenek sunuyor.

“IFS ManagedCloud™ on Microsoft Azure” ile bulut altyapısından, işletim sistemine, veri tabanından, uygulama sunucusuna ve tüm IFS App ürünlerine kadar tümü, müşterilerimize “full-servis” olarak sunuluyor. IFS ile imzalanan sözleşme doğrultusunda başka hiçbir tedarikçiye ihtiyaç duymadan ve bu sistemi yönetmek için bir ekip kurmanıza gerek kalmadan, tüm BT altyapısını ve servisleri IFS güvencesi ve kontrolü ile 7x24x365 biz sağlıyoruz.

Başta CRM olmak üzere, bu hizmet modelleri ile satın alma, satış, IK ve personel yönetimi, destek ve raporlama sistemlerinin tercih edileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca, “kullandığın kadar öde” iş modeliyle sağlanan ve satın alınan ölçeklenebilir, esnek sistemlere dayalı genel hizmetlerin yakın gelecekte ilgi göreceğini tahmin ediyoruz.

Yakın zamanda tanıtılan IFS’in Nesnelerin İnterneti (IoT) ürünü “IFS IoT Business Connector”, veri toplama-analiz ile analiz-eylem arasındaki boşluğa köprü kuran bir araç… Tak ve çalıştır mantığı ile müşteriler, kullanıcı tanımlı, otomatikleştirilmiş veya yarı otomatikleştirilmiş işlemleri tetikleyebilir ve eyleme dönüştürülebilir. Bu şekilde tetiklenen eylemler, önleyici bakım, servis yönetimi, varlık yönetimi ve üretim için kullanılarak süreç maliyetinin düşürülmesine yardımcı olur. IFS IoT Business Connector, müşterilerimiz için “geliri ve verimliliği arttırmak, operasyonları genişletmek, yeni hizmetler önermek ve müşteri memnuniyetini yükseltmek” anlamına geliyor.

“IFS, Microsoft Azure™ platformu üzerinde özel olarak geliştirdiği yazılımlar ve iki farklı uygulama ile de hizmet veriyor.”

Alanında lider, global müşteri profili

1983 yılında İsveç’te kurulan ve 60 ülkede 80 ofiste faaliyet gösteren, araştırma kuruluşları tarafından ERP liderlerinden biri olarak gösterilen global kurumsal yazılım sağlayıcılarından IFS’in müşterileri arasında BMW, Volvo, Saab, Emirates, Lockheed Martin, Amerikan Hava Kuvvetleri, Jotun gibi alanının lider firmaları bulunuyor.

IFS Applications, dünyada 1500’den fazla mühendis ile geliştiriliyor. Kurumun, dünyanın farklı ülkelerinde bulunan 6 sektörel Ar&Ge merkezi ve Arttırılmış Gerçeklik, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti ve Mobil Aplikasyonlar gibi alanlarda çalışan “IFS Lab” isimli bir geliştirme laboratuvarı da bulunuyor.

Dünyanın tanınmış bağımsız araştırma şirketi Gartner tarafından yayınlanan Magic Quadrant ERP raporlarında, IFS Applications, geniş fonksiyonluluğu, kullanım kolaylığı, mobilite altyapısı, esnek raporlama araçları, iş zekası ve bulut teknolojisi başta olmak üzere teknoloji, vizyon ve müşteri memnuniyeti ile 3 yıldır üst üste “dünyanın lider iki ERP uygulamasından biri” olarak gösteriliyor. ARC Advisory Group’un yaptığı araştırmalarda ise IFS, 9 yıldır EAM alanında pazar lideri konumunda bulunuyor.

Türkiye’nin öncülerinin tercihi…

IFS Türkiye ofisi, 2004 yılından beri hizmet veriyor. Bu tarihten itibaren hızlı bir büyüme trendi ile aralarında Durmazlar Makina, KVK Teknoloji, Hakan Plastik, Aytaç Gıda, Koska, Samet Kalıp, Makel Elektrik, Bursa Çimento&Beton, Çemtaş, Noki, Teknorot Otomotiv, FNSS Savunma, SKT Otomotiv, Sinpaş İnşaat, Seranit, Müzekart, Dearsan Tersanesi, Gülermak, Makyol, Petlas ve Jotun gibi farklı sektörlerde 500’den fazla işletmeye ve 20 binin üzerinde kullanıcıya ulaşmış durumdayız. IFS, bu rakamlar ile global ERP yazılımları arasında Türkiye’de en fazla implementasyona sahip ikinci ERP yazılımıdır.

2008 Yılından bu yana Türkiye kurumsal yazılım pazarını (EAS) yakından takip ve analiz eden IDC Türkiye’nin 2016 raporunda, uygulama pazarı hacminin 301.64 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor. Bu hacimle pazar %12,3 lük bir büyüme yakalamış durumda. IDC’nin tahminlerine göre, Türkiye’de 2017 yılından 2021 yılına kadar kurumsal yazılım uygulamaları pazarının değeri, yıllık bileşik büyüme oranına göre %5.4 büyüme gösterecek. Lisans ve bakım değeri genel kurumsal yazılım uygulamaları pazarının %54.8’ini oluşturan Kurumsal Kaynak Planlama Yönetimi (ERP) yazılım pazarı, toplam 165.26 milyon dolara ulaştı. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) pazarı ise 61.53 milyon dolar ve %20.4 pazar payı ile en geniş ikinci yazılım pazarı olarak yerini aldı.

Türk sanayicileri, operasyonel süreçlerini iyileştirmeden yapılan dönüşüm adımlarının farklı sıkıntılara neden olabileceğinin bilincinde. Bu nedenle ilk aşamada süreçlerini iyileştirmek ve güçlendirmek, maliyetlerini düşürmek, müşteri bağlılığı ve verimliliklerini arttırmaya odaklandılar. Özellikle üretim şirketlerinin ERP yatırımlarına hız vermesi de bu pazardaki büyümenin temel nedenlerinden biri. Dijital dönüşüm çalışmaları, bunlarla hareket etmek durumunda. Finansal mevzuatta yaşanan değişiklikler de kurumsal yazılım pazarındaki büyümeyi olumlu yönde etkiliyor.

“IFS Applications, dünya çapında 1500’den fazla mühendis ile geliştiriliyor. Uygulamalar, farklı ülkelerindeki 6 sektörel Ar&Ge merkezi ile Arttırılmış Gerçeklik, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti ve Mobil Aplikasyonlar gibi alanlarda çalışan IFS Lab isimli geliştirme laboratuarında üretiliyor.”