Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Kullanıcı dostu, etkileşimli toplantılar Polycom ile mümkün”

“Polycom çözümleri ile nerede olursanız olun, hangi cihazı isterseniz kullanın, tam uyumlu, çok katılımcılı, en üst kalitede görüntü ve içerik paylaşımlı toplantıları, uzaklık tanımaksızın, kolayca yapabilirsiniz.”   

Teknoloji ile yetişen yeni neslin işgücüne dahil olması, artan ulaşım ve emlak maliyetleri, trafik ve hızlı yaşam/iş tarzı gibi nedenlerle, herkesin özel ofisinin bulunduğu zamanlar sona erdi. Bundan sonra daha çok sayıda açık ofis ve mobil çalışan olacak. İnsanlar evlerinden, kafelerden, çalışıp, sanal ortamda birlikte daha verimli olabiliyor. Müşterilerimizin beklentisi, iletişimin tümleşik olmasının da ötesinde, sınırsız ve her an/her yerde/herkesle yapılabilir olabilmesidir. Polycom’un 1990 yılında basit bir cihazı (hoparlörlü telefon) vazgeçilmez bir iş aracına (telekonferans telefonu) dönüştürme vizyonuyla başlayan yolculuğu, her tür ve boyuttaki endüstri ve işletmelere hizmet veren video, ses ve içerik iş birliği çözümleriyle 27 yıldır devam ediyor.

Günümüzde birlikte çalışma ve iş birliği daha önce hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Bu durum, iletişim, içerik paylaşımı, gürültü kontrolü gibi konularda yepyeni bir dizi zorluk çıkarıyor. Bu tür zorlukları ortadan kaldırmak, iletişimi doğal ve kolay hale getirmek, başarılı ve dünya standartlarında iletişim için önem taşıyor. Biz de standart özelliklerimizin ötesinde, Ar-Ge ekibimizle yeni nesil, doğal iletişim sağlayacak çözümler üzerinde çalışıyoruz. Görüşme sırasında arka plandaki seslerin ortadan kaldırılması, odada bulunan konuşanın otomatik olarak yüz tanıma özelliğiyle ekrana getirilmesi, tüm cihazlardan kolayca kablosuz sunum paylaşımı gibi birçok özelliği müşterilerimize şimdiden sunuyoruz. Bu çözümlerle insanlar arasındaki işbirliğinin gücünü açığa çıkarma amacımızı gösteren, 27 yıllık yeniliğe ve 950’den fazla teknoloji patentine sahibiz.

İletişim çözümlerinin kurum içindeki çeşitli süreçlere entegrasyonu, teknolojinin kullanım oranını da doğrudan etkiliyor. Süreçlerin iyi analiz edilmesi, kurumsal iletişim/seyahat ve toplantı politikalarının uygun şekilde güncellenmesi, çözüm uygulamalarının, sadece müşteri ortamına kurulup bırakılmaması gerekiyor. İletişim çözümleriyle ilgili projelerde, kurumun kendi akışlarını incelemesi ve bizlerle bu bilgiyi paylaşmasını talep ediyor, müşterilerimizin talebi doğrultusunda toplantı odası dizaynı danışmanlık hizmetinden kurumsal süreç entegrasyonuna kadar birçok konuda hizmet sunabiliyoruz.

Sesli ve görüntülü görüşmelerde yüksek şifreleme

İşbirliği çözümlerine daha fazla kişi ulaştıkça, çözümlerin akıllı telefonlar kadar kolay kullanılabilir olması gerektiğine yönelik, son kullanıcıların artan haklı bir beklentisi var. İnsanlar, herhangi bir odadaki, herhangi bir cihazdan toplantı odasına veya başka bir yere geçerken kesintisiz ve zahmetsiz, aynı çalışma şeklinde kalmayı istiyor. Toplantılar, standart tek kişilik görüş bildirme akışının dışında birlikte çalışma fırsatları haline geldikçe, toplantıyı etkinleştirmek ve sunum/tahta paylaşımı gibi özellikler de önem kazanıyor. Kullanıcıların herhangi bir kişiyi görüşmeye dahil etmesi, beraber çalışabilmesi, görüşmeyi kaydedebilmesi ve canlı yayınlayabilmesi gibi özellikler de iletişim standardı olma yolunda ilerliyor.

Günümüzde, paylaşılan verilerin nerede saklandığının çok önemi kalmadı. Bir çok çözüm, verileriniz nerede olursa olsun onlarla çalışmayı destekliyor. Bununla beraber artan güvenlik tehdidinden dolayı buluttaki ve kurumun kendi merkezindeki verilerin, en güvenli şifreleme ve erişim haklarıyla saklanması ve gerektiğinde güvenli şekilde paylaşılması, önemli hale geldi. Bu yüzden çözümlerimiz, Microsoft’un Office 365 ve Skype kurumsal çözümleriyle doğal ve entegre bir şekilde çalışıyor, bulut ortamındaki verilerin güvenli bir şekilde saklanmasını ve erişimini destekliyor.

Polycom çözümleri, sesli ve görüntülü görüşmelerde yüksek seviye şifreleme uygularken, bu görüşmelerin kaydının da aynı hassas yüksek seviye şifreleme ile saklanmasını sağlıyor.

Polycom RealPresence Platform çözümümüz, iletişim sisteminizi artan bilgi güvenliği saldırılarından koruma imkânı sunuyor. Bu çözümümüz ile sadece onayladığınız kişi ve kuruluşların ağınızdaki sistemlerle görüşmesini sağlıyor ve bu görüşmelerin süresini, bağlanacağı toplantı odası gibi özellikleri detaylı bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Kamu ve özel sektör kurumlarındaki çok sayıda müşterimizden, son dönemde gelen, bu tür, güvenli iletişim yapısı kurma taleplerinde artış var. Çünkü çözümlerimiz, gizlilik derecesi yüksek bilgi ve görüşmelerin, en hassas şekilde korunmasını sağlıyor.

Standart tabanlı çözümlere uyumlu

Bulut, mobil ve masaüstü uygulamalarından iletişim kurmak, birçok işyerinde yaygın ve çoğu kurum, çalışanlarının yer ve cihazdan bağımsız olarak kolayca çalışmasını istiyor. Gelecekte açık toplantı alanları, kişisel çalışma alanları, ufak grup çalışma odaları ve ev ofisler gibi birçok farklı türde alanı kullanacağız, bu odalardan özgürce ve daha yoğun olarak iletişim kurmak isteyeceğiz. Bütün bu farklı odaların ve yeni nesil cihazların farklı ihtiyaçları ve imkânları olacak. Dolayısıyla iletişim sistemlerinin de bunları karşılayacak yapıda olması gerekiyor. Standart tabanlı ve yenilikçi işbirliği çözümlerimizle bu talepleri şimdiden karşılayabiliyoruz.

Günümüzde birçok öncü işbirliği üreticisi, santral (PBX), görüntülü iletişim, içerik paylaşımı, sesli mesaj ve toplantı hizmeti gibi birçok servisi tek bir çözüm altında sağlayabiliyor. Polycom, kurulduğu günden beri standart tabanlı sistemlerle beraber çalışmayı ilke edindiği için, günümüzde de standart tabanlı entegrasyon sunan birçok santral üreticisiyle işbirliği çözümleri sunabilmektedir. Bulut hizmetleri alanında Microsoft’un Office 365- Cloud PBX (Bulut Santral) hizmetiyle çalışabilen ses ve video iletişim çözümlerimiz, kolay ve kullanıcı dostu bulut işbirliği sunuyor.

Her işletmenin ortak bir amaçlarından biri de, insanları anlamlı ve verimli ürünler/hizmetler sunmak ve başarılı olmak için bir araya getirmektir. Bunu her zaman ve her koşulda, yer ve zaman engeli olmadan yerine getirmek, işbirliği teknolojileri ile mümkündür. Çalışanların, her an her yerde iletişim kurabilmesi, bazı günlerde evden çalışabilmesi, çalışma ve toplantı ortamlarında özgürce cihazından içerik paylaşabilmesi gibi özellikler, artık vazgeçilmez oldu.

Dünya için yenilikçilik

Her toplantı odasında en sık karşılaşılan sorunlardan biri ekran paylaşımı için gerekli HDMI/VGA kabloları ve bunların devamlı bozuk olmasıdır. Paylaşmak istenen görüntünün telefonumuzda/tabletimizde olması ama bağlantı için adaptörün yanımızda olmaması da bir başka sorun, mesela. İşte verimliliği etkileyen bu gibi sorunları çözmek için geliştirdiğimiz yeni ürünümüz Polycom Pano ile beraber, toplantı/çalışma odalarınızda kablo karmaşasına gerek kalmadan kişisel cihazlardan kolayca (AirPlay veya Miracast desteğiyle) ekran paylaşımı yapabileceksiniz. Aynı anda 4 adet içeriğe kadar tek bir ekranda paylaşımda bulunabilecek, isterseniz sınırsız beyaz tahta/kara tahta özelliği ile paylaşımlar üzerinde (dokunmatik ekranda veya USB fare ile) çizim yapabilecek ve tüm bu çizimleri Polycom Pano uygulaması aracılığıyla kolayca kaydedebileceksiniz. Bu tür çözümlerimiz, verimliliğin artmasını ve beraber çalışmayı kolaylaştırmayı sağlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan için, verimliliği arttırmak, yeniliği hızlandırmak, müşteri hizmetlerini iyileştirmek, eğitimi genişletmek ve hayat kurtarmak için inanılmaz çözümler ve yenilikçi kullanıcı deneyimleri yaratıyoruz.

“Polycom, standart tabanlı sistemlerle çalışmayı ilke edindiğinden, birçok santral üreticisiyle işbirliği çözümleri sunabiliyor. Polycom’un Microsoft Office 365- Cloud PBX hizmetiyle çalışabilen ses ve video iletişim çözümleri, kolay ve kullanıcı dostu bulut işbirliği sunuyor.”