Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Bulut çözümleri pazarına güçlü bir adım”

“Kurumlar ve servis sağlayıcıların, tümleşik iletişim bulutlarını kendi ihtiyaçlarına göre tasarlayabilecek ve tedarik edebilecek hale gelmelerini öngörüyoruz. Ülkemizdeki mobil operatörler, giderek artan veri iletişim performansına yönelik ihtiyacı karşılayabilmek için memnuniyet verici biçimde çok hızlı yol alıyor.”

Tümleşik iletişim olgusu hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Günün her saati, dünyanın neresinde olursak olalım, kesintisiz bir şekilde ulaşılabiliyor olmanın getirdiği değişimin pozitif etki ve sonuçlarını hayatın her alanında hissetmeye başladık. Tümleşik iletişim konseptinin temel taşları olan e-mail, anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme imkânları, GSM operatörleri ve diğer servis sağlayıcıların sunduğu mobil geniş bant ve hızlı internet altyapısı sayesinde hem iş dünyası hem de bireysel kullanıcıların hızlı ve kolay erişimine sunuldu. Bireysel olarak kullandığımız tüm mobil cihazların kurumsal iletişim ağımıza kolaylıkla entegre edilebiliyor olması, böylece iş süreçleri ve mobil gereksinimlerimiz için hayati önem taşıyan uygulama ve servislerin konumdan bağımsız olarak, kullanıcıların hizmetine sunulması, yalnızca verimliliği arttırmakla kalmadı, yeni iş modelleri ve sektörlerin de ortaya çıkmasına neden oldu.

Sürekli ve her kanaldan erişilebilir olma durumunun, günümüzde hem tıp dünyası hem de insan kaynakları yönetimleri tarafından tartışmaları devam eden bazı sakıncaları göz önüne alındığında, “teknolojinin hayatımızı kontrol eder hale gelmesi” gerçeği veya korkusu gündeme geliyor. Bu noktada, kurumlar ve bilim insanlarının meselenin bilimsel boyutunu değerlendirerek sağlıklı bir dengeyi bulabileceklerine inanıyoruz. Verimlilik, bireysel özgürlükler ve mutluluk asla vazgeçebileceğimiz veya birbirleri ile kesiştiğinde feragat edebileceğimiz olgular olmamalıdır.

TopTel Telekomünikasyon ve CSC İletişim, dünya lideri iki teknoloji tedarikçisinin çözüm ortağıdır. TopTel ve CSC İletişim, Avaya ve Mitel markalarının kurumsal iletişim çözümlerini, kurumsal telekomünikasyon alanında başarılarını kanıtlamış çözüm ortakları ile birlikte, kendi profesyonel ekibinin başarılı desteği ile Türkiye’deki kullanıcılarına sunmaktadır.   

Tümleşik iletişimin geleceği, “Bulut”ta

Tümleşik iletişim konsepti, ikibinli yıllarda yükselmeye başlayıp sürekli hızlanan mobil internet erişimi ve gittikçe akıllanarak işlem kapasitesi artan mobil cihazların başlattığı kaçınılmaz trendin bir sonucudur. Avaya ve Mitel gibi kurumsal iletişim teknolojisi üreten güçlü tedarikçiler, mobil iletişim dünyasının son zamanlarda göstermiş olduğu bu etkileyici performansa doğal olarak cevap vermektedir. Fiber optik ve 4G gibi mobil geniş bant hizmetlerinin büyük bir kitlenin erişimine sunulduğu ülkemizde, kurumsal uygulama ve servislerin, her an, her yerde, her türlü cihaz üzerinden kullanıcı ile buluşturulması, verimlilik ve erişilebilirliklerinin arttırılması, günümüzdeki en önemli yeniliktir.

Bu yeniliği, “Cloud”, sosyal medya, kampanya yönetimi, görüntülü CRM ve e-ticaret fikirleri ile destekleyebilen yenilikçi kurum ve girişimcilerin başarılı olması, dünya çapında rekabet avantajı sağlaması kaçınılmazdır. Geldiğimiz noktanın bizi yeni bir ekonomik düzleme götürdüğü ortadadır.

Tümleşik iletişimin geleceği olan “Cloud-Bulut” konusuna özellikle vurgu yapmak gerekir. Ulaştığımız teknolojik seviyede, bulut teknolojisinin sadece veri paylaşımı veya SaaS olarak adlandırılan CRM, ITSM, Office uygulamaları, HR Workforce Management veya IaaS gibi uygulama geliştirme ve test platformu tedariki ile sınırlı kalmayacağı anlaşılmaktadır. Bulut, aynı zamanda tümleşik ses-görüntü, mobil ve multimedya iletişim uygulamalarının etkili bir şekilde verilebildiği, tek bir noktadan sanal olarak yönetilen, alternatif bir tümleşik iletişim servis sağlayıcı platformu olarak da karşımıza çıkmaktadır. IT teknolojileri, Cloud mimarisi ve gelişmiş geniş bant erişim altyapılarının bizi getirdiği noktanın Bulut olması kaçınılmazdır. Bundan sonra kurumlar veya servis sağlayıcılar kendi ihtiyaçlarına göre tümleşik iletişim bulutlarını tasarlayabilecek ve tedarik edebilecek hale geleceklerdir.

Yatırım planlaması gerekiyor

Yeni nesil iletişim metotlarını verimli kullanabilmek için veri iletişim performansı önemlidir. Mobil operatörler, giderek artan bu ihtiyacı karşılayabilmek için yakın zamanda 4.5G teknolojisine geçti. Kurumsal kullanıcılar ve çok sayıda bireysel kullanıcı, internet erişimini karasal fiber optik ile tedarik etmeyi tercih ediyor. Ülkemiz bu konuda çok hızlı yol almaktadır ve bu durum memnuniyet vericidir. İnanıyorum ki bu süreç hız kesmeden devam edecek, altyapı ve servis sağlayıcılar artan talebi karşılamaya devam edebileceklerdir.

TopTel ve CSC olarak gözlem ve tavsiyemiz, bu yatırımların geleceğe yönelik olarak planlanmasıdır. Bir taraftan da, en yüksek teknolojik ürünü satın almanıza rağmen yetersiz destek ve hizmet almanız durumunda yaptığınız yatırımın bir süre sonra atıl hale gelmesi ve yeterli verimi alamamanız riski bulunmaktadır.

IoT (Nesnelerin İnterneti – Internet of Things) çarpıcı bir gerçek. Birden fazla bulut ile eş zamanlı çalışan akıllı cihazları cebimizde taşıyoruz. Bu cihazlar hem kurumsal-tümleşik hem de sosyal medya ve multimedya gibi kişisel iletişim ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Bunun anlamı, gittikçe artan bant genişliği ve daha fazla veri depolama alanına ihtiyaç olması yönündeki taleplerin artmasıdır. Kurumsal iletişim elementlerini konsolide etmek için olmazsa olmaz “Cloud-Bulut” çözümleri artık hemen her firmanın gündeminde. Biz de, TopTel Grup şirketleri olarak bu konuda hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Yakında dünyanın birçok ülkesinde kullanılmakta olan çözümlerimizle, Türkiye’deki bulut telekomünikasyon pazarında yerimizi alacağız.

Erişim hızı ve veri güvenliği

Maliyetlerini azaltan, bilgiye ve farklı hizmetlere her zaman ve her yerden ulaşılabilmesini sağlayan Bulut teknolojilerinin artık girmediği yer yok gibi. Bulut teknolojileri, giderek tümleşik iletişim çözümlerinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Uzaktan yönetilip alınabilen tümleşik iletişim çözümleri, birçok şirket için yüksek maliyet gerektirmeyen etkili bir çözüm haline geliyor.

Bu noktada üzerinde durulması gereken en önemli kriter, erişim hızı ve veri güvenliğidir. Veri güvenliği dendiğinde aklımıza gelen ilk şey, verinin fiziksel ve sanal güvenliğidir. Bulut mimarisinin işletildiği veri merkezlerinin konumu, coğrafi yedeklilik özelliklerine sahip olması, verinin saklandığı ve iletildiği ortamların güvenlik seviyeleri ve şifreleme gibi özelliklerin yatırım stratejisinde yer alması ve planlanması gerekmektedir.

Günümüz iletişim teknolojileri her yerden ve anlık iletişim kurulabilmesi esasına dayalıdır. Data ve tümleşik iletişim (UC) çözümleri ile makineler ve insanlar arasındaki iletişimi otomatik hale getiriyor, sistem otomasyonu ile makineler arasındaki iletişimi sağlıyor ve iletişim verilerini değerlendirerek müşteri ihtiyaçlarını geliştirebiliyoruz. Tümleşik iletişim (UC) uygulamalarıyla, uzak ofisler arasındaki iş toplantıları seyahat etmeye gerek kalmadan HD kalitesinde video konferans sistemleri ile mümkündür. Web konferans uygulamaları ile meslek içi eğitimler, aynı oda içinde toplanmadan yapılabilmektedir.

İletişim sunucuları tek merkezde toplanarak değişik yerlerde bulunan mimariye tümleşik iletişim imkânı sunulabilmektedir. Fiziksel cihazların yerini sanallaştırılmış çözümler alıyor. Bu sayede enerji verimliliği, esneklik, bilgi güvenliği, maliyet ve kolay kurulum avantajlarına sahip oluyoruz. Yakın gelecekte, sanallaşmanın getirdiği esneklikle tüm mimari, bulut ortamına taşınacak ve kiralama modelleri ile bu hizmetlere son kullanıcılar rahatlıkla ulaşabilecektir.

Tümleşik iletişim uygulamaları, kurum içindeki tüm iletişim uygulamalarını kullanmamıza olanak sağlar. Mobil uygulamalar, ofis telefonumuza, cep telefonumuzdan, tabletten, Multimedya PC’den ve hatta ev telefonumuzdan yanıt verebilmemizi mümkün kılıyor. Sanal ağ çözümleri ile uygulamalara güvenli şekilde uzaktan erişerek ulaşım için harcanan zaman ve enerjiden tasarruf edebiliyoruz.

“Bulut mimarisinin işletildiği veri merkezlerinin konumu, coğrafi yedeklilik özelliklerine sahip olması, verinin saklandığı ve iletildiği ortamların güvenlik seviyeleri ve şifreleme gibi özelliklerin yatırım stratejisinde yer alması ve planlanması gerekiyor.”