Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“SAP ERP Çözümleri, Kurumların Sektöre Özel İhtiyaçlarını Karşılıyor”

İş dünyasında ayakta kalmanın ve rekabet avantajına sahip olmanın koşulu olan inovasyonu ve hızı da SAP’nin Kurumsal Kaynak Planlama çözümleri ile sağlamak mümkün. Kurumsal çözümler vizyonunu bulut bilişim, mobil uygulamalar, iş zekâsı ve büyük veri çözümleri ile bir araya getirerek kurumların güvenilir iş ortağı olmayı sürdüren SAP’nin yenilikçi bellek içi platformu HANA, ERP dâhilindeki tüm süreçlerde kullanılabiliyor.

SAP Türkiye Satış Direktörü Musa Zorbozan

İşletmelerin kaynaklarının tespit edilmesi, mevcut kaynakların en doğru şekilde ve zamanda değerlendirilmesi açısından büyük önem taşıyan ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımları, kurumlara sağladığı verimlilik artışı ve tasarruf imkanı sebebiyle her geçen gün önemini artırıyor.

Bir kurumun finanstan üretime lojistikten insan kaynakları yönetimine kadar operasyonlarının hemen her aşamasını birbirine entegre hale getiren ERP çözümleri, şirketlerin rekabette önde yer alması ve küresel pazarlarda fark yaratabilmesi için gereken güçlü altyapıları kurmalarını sağlıyor.  İş dünyasının liderleri, kurumsal kaynak planlama alanındaki yenilikçi teknolojileri ve gelişmeleri takip etmenin önemini biliyor. Bu nedenle ERP, dijital ekonomi çağında yöneticilerin sağ kolu durumunda. ERP, işletmelere sadece verimlilik ve kârlılık artışı değil, rekabette yeni boyutlara ulaşma, hızlanma ve sadeleşme olanakları da sağlıyor. SAP, dünya çapındaki tecrübesi, 25 farklı sektörde uygulanan en iyi projelerden getirdiği uzmanlığı, kaliteli ve geniş ürün portföyü ve ürünlerinde sunduğu anlık veri analizi kabiliyeti ile ERP yatırımı yapacak müşterilerin birinci tercihi haline geliyor.

Her bilgiyi kayıt altına alan bir sistem ERP

Bulut bilişim ve mobilite çağında kurumsal kaynak planlamayı, bu iki unsurdan soyutlayarak ele almak da mümkün değil. Kurumsal veriye erişimi genişleten mobil çözümler ve sosyal ağlar, büyük veri analizinin ve iş analitiğinin sağladığı sıçrama olanaklarıyla birlikte artık bir zorunluluğa dönüşmüş durumda. Özellikle, kendi ERP sistemlerine büyük veri, sosyal medya analizi ve mobil uygulamaları adapte etmeyi başarabilen şirketler, yaptıkları çalışmaların faydasını kısa sürede elde ettikleri büyüme rakamları ve artan müşteri memnuniyeti olarak görüyorlar. Bir şirkete ait hemen her bilgiyi kayıt altına alan bir sistem olarak ERP üzerine yapılan adaptasyonlar veri analizinin de işin içine katılmasıyla verimlilik ve iş hedeflerine doğrudan erişmekte ivme sağlıyor. Dünya üzerinde her 18 ayda üretilen veri boyutunun katlanarak arttığını ve bu veri içerisinde yapısal olmayan parçalar da olacağını düşündüğümüzde çok yakın bir gelecekte her boyutta kurumun büyük veriye sahip olacağını ve büyük verinin merkezinde yer alacak bir dijital çekirdeğe, yani bir kurumsal kaynak çözümüne ihtiyacı duyacağı kesin.

SAP ile iş ortaklığı

İş dünyasında ayakta kalmanın ve rekabet avantajına sahip olmanın koşulu olan inovasyonu ve hızı da SAP’nin Kurumsal Kaynak Planlama çözümleri ile sağlamak mümkün. Kurumsal çözümler vizyonunu bulut bilişim, mobil uygulamalar, iş zekâsı ve büyük veri çözümleri ile bir araya getirerek kurumların güvenilir iş ortağı olmayı sürdüren SAP’nin yenilikçi bellek içi platformu HANA, ERP dâhilindeki tüm süreçlerde kullanılabiliyor. Bu sayede şirketlerin verimliliklerini anlık olarak izleyebilecekleri ve iyileştirebilecekleri gerçek zamanlı ERP teknolojisi ortaya çıkıyor. SAP’nin özellikle yatırımlarını yoğunlaştırdığı yeni ara yüz teknolojileri ile ERP süreçlerini artık aşina olunan sosyal medya uygulamalarına benzer yalın ara yüzlerle yönetmek mümkün.

Yenilikçi çözümler ile ihtiyaçlar karşılanıyor

İş dünyasının dinamizmine paralel olarak ERP kavramının kapsamı da değişti ve genişledi. Artık kullanıcıların çoğunluğu için kurumsal kaynak planlamaya tek başına sahip olmak yetmiyor. ERP’nin Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM), İnsan Kaynakları Yönetimi (HCM), hatta iş zekası (BI) kabiliyetlerini de bir arada barındırması gerekiyor. SAP, bu beklentiyi kurumlara sunduğu SAP ERP, SAP CRM, SAP SCM, SAP HCM çözümleri ile karşılıyor. S/4HANA ile dünyanın ilk gerçek zamanlı bellek içi platformunda iş çözümleri sunulurken, SAP Business One ile küçük ve orta boy işletmeler için maliyet anlamında pek çok avantaj bir araya geliyor. SAP Business One, geleceği bugünden yapılandırmak isteyen KOBİ’leri büyük kurumlarla rekabet edebilecek esnekliğe kavuştururken; SAP Business One’ı tercih eden şirketlerin tüm departmanları, bayileri, ofisleri, fabrikaları ve şubeleri bütünleşik bir şekilde çalışabiliyor. Yöneticiler ve şirket çalışanları mali yönetim ve müşteri ilişkileri gibi konulara dair tüm gelişmeleri bilgisayar ve cep telefonlarından takip edebiliyor.

SAP ERP Kurumsal Kaynak Planlama çözümleri, kurumların iş süreçlerinin temel işlev ve operasyonlarını etkili bir şekilde desteklemek üzere tasarlanmış olup; kurumların faaliyet gösterdiği sektöre özgü gereksinimleri karşılıyor. Yenilikçi CRM ve SCM çözümleri ile kurumların ileri boyuttaki müşteri ilişkileri yönetimi ve tedarik zinciri yönetimi ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu alanda birçok önemli kurumda öncü uygulamaları hayata geçiren SAP  İnsan Kaynakları Yönetimi çözümü ile her büyüklük ve sektördeki insan kaynakları yöneticilerine ve bölüm müdürlerine kapsamlı çözümler sunuyor. İş analitiği ve iş zekası çözümleri ise büyük veri çağında sosyal medya analizi ve veri madenciliği konusunda kurumlara kapsamlı bir çözüm paketi sunuyor. Hızlı bir şekilde analizlerin yapılması ve kararların gerçek zamanlı bilgilere dayanarak verilmesi gibi avantajlarla çalışanların yarattığı değeri en üst düzeye çıkarmaları sağlanıyor.

SAP  İnsan Kaynakları Yönetimi çözümü ile her büyüklük ve sektördeki insan kaynakları yöneticilerine ve bölüm müdürlerine kapsamlı çözümler sunuyor. İş analitiği ve iş zekası çözümleri ise büyük veri çağında sosyal medya analizi ve veri madenciliği konusunda kurumlara kapsamlı bir çözüm paketi sunuyor. Hızlı bir şekilde analizlerin yapılması ve kararların gerçek zamanlı bilgilere dayanarak verilmesi gibi avantajlarla çalışanların yarattığı değeri en üst düzeye çıkarmaları sağlanıyor.