Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Dünya ile rekabet eden işletmeler için Yeni Nesil ERP “IFS Applications™”

Öznur Tekiner Şirin, IFS Pazarlama Müdürü

Rekabet şartlarının değiştiği günümüzde büyümek, pazar payını artırmak veya varlıklarını korumak isteyen şirketler ne kadar küçük ya da ne kadar büyük olurlarsa olsunlar işlerini yönetmek için modern sistemlere ihtiyaçlar duyuyorlar. Kuruldukları ilk zamanlarda çok klasik bir stok-muhasebe programı yeterli olurken gün geçtikçe karmaşıklaşan süreçlerine daha kapsamlı çözüm ihtiyaçları oluyor. Süreçlerini kontrol altına tutmak ve izlenebilir kılmak, daha verimli, daha kaliteli üretim ve en sonunda da yüksek müşteri memnuniyetine ulaşmak için bir şirketin olmazsa olmazı kurumsal kaynak planlama yazılımı yani ERP yazılımlarıdır. ERP yazılımları rekabet için değişim ve global uyumun kapılarını açar. ERP yatırımı neticesinde hızlanmış bir işletme, anlık ve doğru veriye ulaşma, simüle edebilme, maksimum kapasite kullanımı, kurumsal hafıza, kişiye bağımlılıktan kurtulma, güvenlik ve kolay raporlama, tam kontrol, tüm süreçlerin entegrasyonu ve yalın iş akışları sağlanır. Bu nedenledir ki ERP yazılımları bir lüks ya da bir ihtiyaç değil bir zorunluluk haline gelmiştir

ERP yazılımlarının gerek teknolojisi, gerek yüksek katma değerli özellikleri, gerekse kullanım kolaylığı ile yeni nesil ismi ise “IFS Applications™.”

1983 Yılında İsveç’te kurulan ve dünya genelinde 60 ülkede 80 ofiste faaliyet gösteren, araştırma kuruluşları tarafından lider olarak gösterilen global kurumsal yazılım sağlayıcılarından biri olan IFS’in. aralarında BMW, Volvo, Saab, Emirates, Lockheed Martin, Amerikan Hava Kuvvetleri, Jotun gibi firmaların da bulunduğu 3 binden fazla müşterisi ve 1 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Dünyada 1500 den fazla mühendis ile geliştirilen ve dünyanın farklı ülkelerinde bulunan 6 sektörel Ar&Ge merkezi ve  Artırılmış Gerçeklik, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti ve Mobil Aplikasyonlar gibi alanlarda çalışan IFS Lab isimli bir geliştirme laboratuarı da bulunuyor.

IFS Türkiye ofisi ise 2004 yılından bu yana hizmet veriyor. Bu tarihten itibaren hızlı bir büyüme trendi ile aralarında Durmazlar Makina, KVK Teknoloji, Hakan Plastik, Aytaç Gıda, Samet Kalıp, Makel Elektrik, Bursa Beton & Çimento, Çemtaş, Noki, Teknorot Otomotiv, FNSS Savunma, SKT Otomotiv, Sinpaş İnşaat, Seranit, Müzekart, Dearsan Tersanesi, Gülermak, Abdulkadir Özcan Grubu, Petlas ve Jotun gibi farklı sektörlerde 500’den fazla işletmeye ve 20 binin üzerinde kullanıcıya ulaşmış durumda. IFS, bu rakamlar ile global ERP yazılımları arasında Türkiye’de en fazla implementasyona sahip 2. Global ERP yazılımıdır.

ERP Sektörünün Lider Firması

Dünyanın tanınmış bağımsız araştırma şirketi Gartner tarafından düzenli aralıklarla yayınlanan Magic Quadrant ERP raporları, ERP tedarikçileri için kritik bir öneme sahiptir ve ERP seçim sürecinde olan firmalar için de yol gösterici niteliktedir. IFS Applications geniş fonksiyonalitesi, kullanım kolaylığı, mobilite altyapısı, esnek raporlama araçları, iş zekası ve bulut teknolojisi başta olmak üzere teknoloji, vizyon ve müşteri memnuniyetinin de değerlendirildiği Magic Quadrant ERP raporunda 3 yıldır üst üste “dünyanın lider iki ERP uygulamasından biri” olarak gösterilmektedir.

IFS Partner Ekosistemi genişliyor

IFS, Türkiye’de ve dünyada artan iş hacmine paralel olarak çözüm ortağı ağını büyütmek amacı ile hazırlanan Partner Network Programı ile nitelikli partner ekosistemini genişletiyor. Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak, sektörel uzmanlığı arttırmak ve coğrafi olarak erişilebilirliği genişletmek amaçları ile 4 yıl önce başlatılan IFS Partner Network Programı kapsamında Accenture (Norveç), Deloitte (Benelux), Envecon (global) gibi dünyanın sayılı isimlerinin de aralarında olduğu pek çok yazılım ve hizmet sağlayıcı firma farklı kategorilerde IFS Partner Ailesine katıldı. IFS Türkiye’de de partner operasyonlarına ağırlık vererek İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Konya gibi iller başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerindeki projelerine daha kolay hizmet verebilmek, artan müşteri sayısına kesintisiz ve uzmanlık gerektiren hizmetleri götürebilmek gibi hedefler ile globaldeki stratejisine paralel olarak hizmet ağını genişletmeye odaklandı. IFS’in çalışmalarına devam eden 4 aktif iş ortağına (Egeria Yazılım, Asyst Yazılım, F8 Bilişim, ENZ Bilişim) katılan 3 yeni iş ortağı (Track Bilişim, Proceed Kurumsal Bilgi, Atenta Danışmanlık) ile birlikte Türkiye’deki partner sayısı da 7’ye yükseldi.

IFS yeni nesil bir uygulama üreticisi olarak öne çıkıyor

IFS Applications™ – bileşen tabanlı mimarisi (SOA), esnek yapısı ve kolay kullanım özellikleri ile mobil işlevselliği sayesinde ERP yazılımında öncü konumda bulunuyor.

IFS çözümleri 4 çekirdek alanda geliştiriliyor. Bunlar Servis ve Varlık Yönetimi, Proje Yönetimi, Üretim Yönetimi ve Tedarik Zinciri Yönetimidir. Bu çekirdek alanlar doğrultusunda da pek çok özel sektörel çözümü bulunuyor. Otomotiv, Makina, Savunma, İnşaat ve Taahhüt, Gemi İnşa, Enerji, Yapı elemanları, Metal-Alüminyum, Plastik, Gıda, Telekom, Kimya, Elektrik gibi sektörlerin dışında Müze Kart projesi gibi tamamen sektöre spesifik çözümler de IFS altyapısı ve mimarisi kullanılarak geliştirilebiliyor.

Yeni versiyonumuz IFS Applications 9 ile daha çevik, daha esnek ve daha hızlı

IFS’in yeni versiyonu IFS Applications 9 ERP dünyasına dinamizm kazandırıyor.  IFS Applications 9 ile işletmeler tam kontrol, anlık veriler ve izlenebilir süreçler ile karar alırken yararlanacakları etkin bir araç ile dijital dönüşüme uygun tam entegre süreçlere sahip oluyorlar.

IFS Applications 9’un yeni mimarisi, sektörlere özel tasarlanmış kullanıma hazır çözümleri,  görselliği en üst seviyeye taşıyan kişiselleştirilebilir arayüzleri,  ilk kez bir ERP sistemi içinde görebileceğimiz kullanıma hazır İŞ ZEKÂSI ÇÖZÜMÜ (IFS Lobby),  buluttan kullanılabilir web mimarisi, ERP projelerinin bütçesini azaltan kolay alan ve form ekleme gibi pek çok yeni özelliği bulunuyor.

IFS Applications 9 ile birlikte müşteriye sunulan kullanıma hazır IFS Lobby İş Zekası çözümü ile IFS, ERP alanında bir ilke imza atıyor. Şirketlerde uzun süreçler alan ve çok yüksek yatırım maliyeti gerektiren ve pek çok firmanın ayrı bir proje olarak değerlendirdiği BI-İş Zekası projelerini ve bununla birlikte yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıran IFS Applications 9 ile birlikte sunulan IFS Lobby İş Zekası çözümü, kullanıcı ve rol spesifik olarak kolaylıkla dizayn edilebilen ekranları, dashboardlar ve portalları ile yöneticilere büyük kolaylık sağlıyor. Son kullanıcılar için hiçbir kod bilgisine gerek kalmadan aynen bir gazete sayfası yapar gibi oluşturulabilen rapor ekranları ile maksimum görsellikte raporlar almak mümkün oluyor. Gerçek zamanlı raporlar ve analitik yeteneği, iş süreçlerine ve ihtiyaçlarına özel oluşturulmuş görselliği güçlü hazır yönetim ekranları, coğrafi-harita bazlı performans göstergeleri ile hızla kullanılabilen bir iş zekası ürünü olan IFS Lobby, şirketlerin statejik, analitik ve operasyonel tüm süreçlerinde daha doğru karar vermelerini sağlıyor.

Dijital Dönüşüme IFS Applications ile hazır olun

Dünya dijital dönüşüme başladı. Teknolojinin hızlı gelişimine bağlı olarak bulut bilişim, arttırılmış gerçeklik, büyük veri, nesnelerin interneti (IoT) ve Endüstri 4.0 gibi kavramlar hayatımızın içine girdi. İnternet teknolojilerinin gelişimi ile “nesnelerin interneti” ve bu etkiyle 4. Endüstri Devrimi başladı. Bu konu dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündemimize oturdu. Bu devrim en başta tedarik zinciri yönetimi, üretim yönetimi ve ürün geliştirme ürün yaşam döngüsü yönetiminde büyük bir evrim yaşatacak. Diğer bir yandan Endüstri devrimi kullanıcı deneyiminden ateşleniyor. Kurumsal yazılımların iş süreçlerindeki verimliliği artırırken teknolojiyle paralel olarak gelişmesi ve kullanıcı deneyimini de yüksek tutması gerekiyor. Kurumsal iş yazılımına entegre olarak Google glass, iWatch  gibi giyilebilir teknoloji ve kurumsal sosyal medya entegrasyonları ve artırılmış gerçeklik uygulamaları da kurumsal yazılımların odaklanması gereken yeni trendlerden. IFS olarak vizyonumuzun odağında kullanıcı deneyimini maksimuma çıkarmak olduğu için bu teknolojilere ilk geçen ERP yazılımlarından olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu teknolojik gelişmelerle birlikte şirketler verilerinin analizinde de daha hızlı olmak ve görsel olarak desteklenmek istiyor. Klasik sıkıcı gri ekranlar ve binlerce satırdan oluşan rakamlardan kurtulup görselliği maksimuma ulaştırılmış ve özelleştirilebilir iş zekası çözümleri kurumsal yazılım alanının yeni trendlerinden olacak.

KOBİ’lere rekabet avantajı

IFS Applications KOBİ’lerin farklı iş modellerini tanımalarını sağlıyor ve rekabet için değişim ve global uyumun kapılarını açıyor. Müşteriyle olan ilişkileri güçlendiriyor. Esneklik ve hız kazandırıyor. Verimliliği ve motivasyonu artırıyor. IFS Applications ile hızlanmış bir işletme, anlık ve doğru veriye ulaşma, simüle edebilme, maksimum kapasite kullanımı, kurumsal hafıza, kişiye bağımlılıktan kurtulma, güvenlik ve kolay raporlama, tam kontrol, tüm süreçlerin entegrasyonu ve yalın iş akışları olarak belirtebiliriz.

IFS Türkiye dünya da binlerce işletmeden edinilmiş bilgi ve tecrübeyi Türk şirketlerine taşıyor onları uluslararası arenada rekabet edebilir hızlı, verimli, çok rekabetçi şirketler haline getiriyoruz. Bunun için ürünümüz IFS ile süreçlerini entegre edip kaynaklarını daha iyi kullanabilen şirket olmalarını sağlıyoruz.Türkiye’nin lokomotifi olan Aile İirketlerine Teknolojimiz ile hız ve çeviklik kazandırıyor, dünya ile rekabet eden güçlü şirketler yaratıyoruz.