Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Verinin önemli hale gelmesi, veriyi dijital çağın yeni para birimi haline getirdi”

Behçet Yumrukçallı, NetApp Türkiye Genel Müdürü

Türkiye’deki gelişmeler olumlu sinyaller veriyor. Fiilen hayatımıza giren 4,5G teknolojisinin getirdiği canlanma ile bulut altyapıları gibi yatırımların da süreceğini düşünüyorum. Bulut bilişim alanında dünya ülkelerine göre geri kaldığımızı ve çok hızlı bir şekilde yatırımların devam etmesi gerektiğini söylemeliyim. Bu altyapıların tamamlanması ile başlayacak süreç, bilişiminin ithalata dayalı olmasından çıkıp kendi içerisinde yaşayan bir ekonomiye dönüşmesini sağlayacaktır

NetApp olarak Data Fabric vizyonumuz ile hızlı ve güvenilir hibrit sistemleri inşa etmek için en doğru mimarileri kullanıyoruz. Sahip olduğumuz bu vizyon ve bu vizyona paralel olarak geliştirdiğimiz çözümler ile kurumlara ihtiyaçları değiştiğinde, bu ihtiyaçlarına uygun bulut sistemlerine kolaylıkla geçiş yapabilecekleri esneklik katıyoruz.

Türkiye’deki gelişmeler olumlu sinyaller veriyor. Fiilen hayatımıza giren 4,5G teknolojisinin getirdiği canlanma ile bulut altyapıları gibi yatırımların da süreceğini düşünüyorum. Bulut bilişim alanında dünya ülkelerine göre geri kaldığımızı ve çok hızlı bir şekilde yatırımların devam etmesi gerektiğini söylemeliyim. Bu altyapıların tamamlanması ile başlayacak süreç, bilişiminin ithalata dayalı olmasından çıkıp kendi içerisinde yaşayan bir ekonomiye dönüşmesini sağlayacaktır. Yine nesnelerin internetinin daha fazla hayatımıza gereceği bir yıl olacağı kanaatindeyim. Özellikle düşen fiyatların da etkisi ile bulut ve depolama sistemlerinde flaş teknolojisinin yaygınlığının da artmasını bekliyorum. Verinin artık yeni para birimi haline geldiği bir döneme girmekte olduğumuzu söyleyebilirim. Günümüzün dijital ekonomisinin neden olduğu veri patlaması iş dünyasını da kökten değiştirdi. Daha önce veriler ile ticaret yapmanın yerini yavaş yavaş verinin kendisi ticarettir mantığı alıyor. Başarı için verinin bu denli önemli hale gelmesi de veriyi dijital çağın yeni para birimi haline getirdi. İşin daha da ilginç hale gelen kısmı ise kurumların daha önce toplamayı düşünmediği yeni veri tiplerinin de ortaya çıkmış olması. Örneğin daha önce sadece kritik öneme sahip işlem verilerini kaydedip depolarken artık derin analizler için işlemlere ait verilerin etrafını saran devasa miktardaki daha ayrıntılı ve yardımcı verileri de depolamaya başladık. Önümüzdeki yıl bu trend hızla devam edecektir. Bu doğrultuda yeni modellerin ortaya çıktığına da şahit olacağız. Verilere odaklanmak, sunulan servislerin her çeşit kritik sorunu çözecek şekilde bir arada çalışmasını sağlayan bir evreni de gerekli kılıyor.

Yeni nesil depolama ve yedekleme teknolojileri içerisinde flaş teknolojisinin çok büyük öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Flaş, kurumsal depolama sistemlerinin geleceğini dönüştürecek bir potansiyel taşıyor. Flaş teknolojisi; bulut, büyük veri, mobil ve sosyal medya gibi yükselen trendler doğrultusunda işletmelerin dijital duvarlarını genişletirken, onları güçlendiriyor. Veri, ister bulutta ister şirketlerin mevcut sistemlerinde bulunsun, örneğin, sağlam bir hibrit flasharray çözümü ve tümleşik mimari; mevzuat, gereklilik ve hizmet seviyesi anlaşmalarına göre güvenliği sağlarken, farklı ortamlardaki verileri tek noktada buluşturur ve birbirine bağlar. İç içe geçen ve her geçen gün gelişen teknolojiler, flaş sistemlerinin hızı ve kesintisiz performansıyla müthiş bir çevikliğe ulaşıyor. Gelecek bu nedenle flash teknolojilerinin elinde. BT dünyasındaki en zengin flash ürün portföyüne sahip şirketi NetApp olarak bugüne kadar kurumsal depolama alanındaki 100PB’lik flaş kurulumu şimdiden gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Veri merkezlerinde temel unsurlar olarak esneklik, hız ve erişilebilirliği gösterebiliriz. Bu üç unsur yalnızca büyük ölçekli perakendecileri değil, farklı sektörlerdeki büyük-küçük tüm oyuncuları ilgilendiriyor. Uygulamalar ister borsayı takip etsin, ister sağlık kayıtlarını toplayıp analiz etsin, ister eğitim projelerini desteklesin, ister üretim süreçlerini geliştirsin; günümüzün sürekli online ve hareket halinde olması gereken işletmeleri BT altyapılarının bir parçası olarak esnek, hızlı ve yüksek erişilebilirliğe sahip veri depolama altyapıları oluşturmalı.

Bugün birbirinden neredeyse ayrılamayacak depolama ve yedekleme uygulamaları; performans ve süreklilikten feragat etmeden, maliyetleri de büyük ölçüde aşağıya çekerek sade arayüzler, tümleşik veri depolama ve mimari çözümleriyle birlikte kurumların yönetilebilirliği en üst seviyeye çıkarıyor. Artık şirketler internet aracılığıyla paylaşımlı altyapılara bağlanıp buradan ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetlere erişebiliyorlar. SaaS ile ihtiyacınız kadarını ödüyor, maliyetlerinizi büyük ölçüde aşağı çekebiliyorsunuz. Ayrıca Bellek İçi işleme (In-Memory Computing), Kümelenmiş Depolama (Clustered Storage) ve Nesne Depolama (Object Storage) gibi teknolojilerin desteğiyle, özellikle telekom ve finans sektörlerinin ana üretim ortamları dışında kalan alanlar başta olmak üzere tüm sektörlerde yeni ticari ufuklar açmasına katkıda bulunuyor.

Büyük verinin de etkisi ile günümüzün şartları göz önüne alındığında, herkese açık ve özel bulut ortamlarının içeriklerini depolamak için klasik depolama yöntemlerinin sınırları yetersiz kalmakta ve yeni nesil çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Burada da NetApp’ın StorageGRID Webscale nesne depolama çözümü sınırları kaldırarak yeni nesil uygulamalara uygun platformlar sunmaktadır. NetApp’ın nesne depolama veri yönetim is stratejisinin bir sonraki aşamasını temsil eden ve yeni nesil bulut teknolojileri için geliştirilen StorageGRID Webscale, uygulamaların yerinde veya barındırma ortamlarında çalışabilmelerini sağlayan Amazon S3 ve CDMI gibi endüstri standardı bulut protokollerini destekliyor. Aynı zamanda NetApp E-Serisi veri depolama sistemlerinin veya depolama temeli sunan üçüncü parti depolama dizilerinin olduğu sanallaştırılmış sunucu altyapılarında çalışabiliyor. Sanallaştırma teknolojileri mevcut kaynaklar üzerinde detaylı bir kontrol mekanizması oluşturulmasına, özellikle performans problemlerinden kaynaklanan sorunlara daha hızlı müdahale edilebilmesine yardımcı oluyor.

NetApp’ın AltaVault çözümü ile kurumlar kendi altyapısının yanı sıra bulut altyapısını da kullanarak esnek yedekleme ortamına sahip olur. Böylece kurumlar, olağanüstü düşük maliyet sağlayan ve performans atılımlarını hızlandıran yenilikçi depolama ve veri yönetimi çözümü AltaVault ile verilerini dahili çözümlere kıyasla yüzde 90’a kadar daha az maliyetle, hem kendi ortamlarına hem de herhangi bir bulut sistemine hızla yedekleyebilir. AltaVault çözümleri, bulut-tabanlı depolama pazarındaki diğer tüm rakiplerinin çözümlerinden altı kattan fazla yeniden ölçeklenebilir. Bu da kurumların daha fazla kritik öneme sahip veriyi daha az maliyetle depolayabileceği ve ihtiyaç duyulduğunda bu verileri daha hızlı geri yükleyebileceği anlamına gelir.

OnCommandInsight yazılımı, BT takımlarının maliyetleri düşürerek, verimliliği artırarak ve riskleri azaltarak ticari ihtiyaçları daha hızı bir şekilde karşılamasını mümkün hale getiriyor. OnCommandInsight yazılımının son sürümü, kurumlara kapasitelerini ve performanslarını yönetmelerinde ve BT uygulamalarına ve hizmetlerine yönelik riskleri tespit etmelerinde yardımcı olan yeni raporlar ve kontrol paneli ile basit bir yönetim imkânı sunuyor. OnCommandUnified Manager ve OnCommandPerformance Manager arasında kurulan daha güçlü entegrasyon sayesinde, kullanıcılar depolama kümelerini kapsamlı bir şekilde görebilirken aynı zamanda sorunsuz ve özelleştirilebilir bir yönetim deneyimine de sahip oluyor.

Türkiye’de yapılan veri merkezi yatırımlarının geçmişi gelişmiş ülkelerdeki kadar eski olmadığı için hep en son teknoloji kullanılıyor. Bu yüzden veri merkezlerimiz teknolojik düzeyde yurt dışını aratmıyor. Diğer bir etken de rekabetten kaynaklanan fiyat avantajımız. Bu yüzden veri merkezlerimiz yurt dışına oranla çok daha uygun bir fiyata aynı teknoloji yatırımlarını yapabiliyor. Tüm bu avantajlar, Türkiye’deki veri merkezlerini içinde bulunduğumuz coğrafya için cazibe merkezlerine dönüştürüyor. Ancak özellikle bulut teknolojilerinde servis sağlama hizmetleri için devletin yeni mevzuatlar oluşturması ve güvenlik, verinin kimin sahipliğinde olacağı gibi konuların hızlıca netleştirilmesi gerekiyor.

NetApp’ın StorageGRID Webscale nesne depolama çözümü sınırları kaldırarak yeni nesil uygulamalara uygun platformlar sunmaktadır. NetApp’ın nesne depolama veri yönetim is stratejisinin bir sonraki aşamasını temsil eden ve yeni nesil bulut teknolojileri için geliştirilen StorageGRID Webscale, uygulamaların yerinde veya barındırma ortamlarında çalışabilmelerini sağlayan Amazon S3 ve CDMI gibi endüstri standardı bulut protokollerini destekliyor. Aynı zamanda NetApp E-Serisi veri depolama sistemlerinin veya depolama temeli sunan üçüncü parti depolama dizilerinin olduğu sanallaştırılmış sunucu altyapılarında çalışabiliyor.