Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Mobilite ve Guvenlik alanında getirmiş olduğumuz yenilikçi çözümler Aruba’yı IT şirketlerinin gözünde alternatifi olmayan bir üretici haline getiriyor”

Ersin Uyar, HPE Aruba Networks Ülke Müdürü
“HPE Aruba’nın, şirket IT altyapılarındaki erişim noktalarını yönetmek için tasarlamış olduğu controller cihazlarının her biri üzerinde bulunan dahili firewall sayesinde şu an piyasada hiçbir üreticinin sağlayamadığı güvenlik tedbirlerini, ağ altyapıları üzerinde işletebilir durumdayız. Normal şartlar altında,  kablolu ağ altyapılarında yapabildiğimiz ama kablosuz ağ altyapıları için gerçekleştiremediğimiz pek çok özellik Aruba’nın geliştirmiş olduğu kendine özgü patentli teknolojileri sayesinde artık  kablosuz ağlarda da uygulanabilir duruma gelmiştir”

Bir Hewlett Packard Enterprise Şirketi olan Aruba, çeşitli ölçek-lerdeki kurumların IT ihtiyaçla-rını uçtan uca destekleyecek kablolu ve kablosuz ağ çözümleri sunmakta-dır. IT ihtiyaçlarının hızlı bir ivmeyle artış gösterdiği günümüz kurumla-rının çıktıkları dijital transformasyon yolculuklarında, onlara rehberlik ede-bilecek ve sunduğu çözümlerle onları tamamen mobil bir platforma taşıyabilecek en büyük portföyü su-nan üreticiyiz.

Firmaların dijital dönüşüm süreçlerinde, hem HPE Aruba olarak bizler hem de iş ortaklarımızın oluşturduğu yaygın kanal ekosistemimiz ile birlikte müşterilerimize mobilite, kablolu kablosuz ağlarda güvenlik, IoT ( nesnelerin interneti) çözümlerimiz, lokasyon temelli çözümler, altyapı yönetimi gibi pek çok alanda ürün ve çözüm sunmaktayız.

Özellikle son dönemde, gen Mobile ismiyle adlandırdığımız  mobil jenerasyonun her an her yerden şirket kaynaklarına ulaşıp, üretkenliklerini artırma ihtiyaçlarını ve IT yöneticilerinin bu ihtiyacı adresleyebilmek adına yaşadıkları problemleri çok yakından gözlemliyoruz. İşte tam bu noktada özellikle Aruba’nın sunmuş olduğu Clearpass ürünü ile günümüz IT şirketlerinin neredeyse hepsinin içinden çıkamadığı pek çok sorunu nokta atışı belirleyebiliyor, ağ kaynaklarının yönetimi ve takibini kolaylaştırıp, şirketlerin inovasyona ayırmaları gereken zamanı artırmış oluyoruz. Hem son dönemin en kritik gündemi olan “Güvenlik” alanında getirmiş olduğumuz bu yenilikçi çözümler hem de altyapı katmanında sağlamış olduğumuz donanımsal cihazların performansı; Aruba’yı IT şirketlerinin gözünde alternatifi olmayan bir üretici haline getiriyor.

BT yönetimi, IT yöneticilerinin altyapı katmanından tamamen bağımsız olarak ele alması gereken en kritik konulardan birtanesi bizim için. Burada dikkatedilmesi gereken en önemli husus, müşterinin seçim yapabilme özgürlüğünü asla kısıtlamamaktır. Müşteriye sunduğunuz yönetim aracının, sadece sizin sunduğunuz ürünü/markayı yönetme yetisine sahip olması müşterinin altyapısını efektif olarak yönetememesi gibi bir sorun ile sonuçlanır. Günümüz IT şirketlerine baktığınızda, altyapılarda heterojen bir yapı görürsünüz ve  bu durumda sizin sunduğunuz yönetim aracı tüm bu yapıyı tek bir pencereden yönetebilecek kabiliyette olmalıdır. Kurumlar  tüm altyapısını yönetebilmek için birden fazla yönetim yazılımı almak zorunda bırakılmamalıdır. Bizim bu noktada, dijital dönüşüm sürecindeki IT yöneticilerine BT yönetimi konusunda dikkat etmeleri için önerdiğimiz en önemli nokta budur ve biz HPE Aruba özelinde sunduğumuz BT yönetim araçları ile bu hedefe uygun şekilde dizayn edilmiş ve bu amacı adresleyecek çözümler ile müşterilerimizin yanındayız.

IoT, HPE Aruba özelinde en kritik öneme sahip kavramlardan bir tanesidir. Yaşadığımız döneme ve güncel gelişimlere ayak uydurabilecek akıllı çözümler ile müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak Aruba’nın özellikle lokasyon temelli teknolojiler çerçevesince sunmuş olduğu en önemli çözümlerin arasında yer alır. Bizler şirket ağ altyapılarındaki IoT cihazların dahi sistem üzerinde takibini yapabilir, bu IoT cihazlarla ilgili çeşitli politikalar işletebilir durumdayız.

Sektörel bazda sunmuş olduğumuz akıllı çözümler ile bir yandan sağlık sektöründe biyomedikal cihazların takibini daha iyi yapabilirken, bir yandan da ciddi büyüklükteki havaalanı, stadyum gibi alanlarda kişilere yer/yön bilgisi verip kapalı alanlarda dahi navigasyon hizmeti sağlayabilir durumdayız.

HPE Aruba’nın, şirket IT altyapılarındaki erişim noktalarını yönetmek için tasarlamış olduğu controller cihazlarının her biri üzerinde bulunan dahili firewall sayesinde şu an piyasada hiçbir üreticinin sağlayamadığı güvenlik tedbirlerini, ağ altyapıları üzerinde işletebilir durumdayız. Normal şartlar altında,  kablolu ağ altyapılarında yapabildiğimiz ama kablosuz ağ altyapıları için gerçekleştiremediğimiz pek çok özellik Aruba’nın geliştirmiş olduğu kendine özgü patentli teknolojileri sayesinde artık  kablosuz ağlarda da uygulanabilir duruma gelmiştir.

Altyapı katmanındaki gelişmiş güvenlik çözümümüz olan dahili firewall özelliği dışında, tamamen dedike olarak müşterilerimize sunduğumuz ve ağ altyapılarını statik olarak değil, dinamik olarak koruyabilen Clearpass ürünümüz sayesinde, şirketlerin hem misafir karşılama, hem BYOD hem de ağ erişim kontrolü anlamında ihtiyaçlarını adresleyebiliyor ve tüm altyapılarını uçtan uca hem içerden gelebilecek olan ataklara karşı hem de dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı korumaya alıp eşsiz bir güvenlik deneyimi sunuyoruz. Ürün ailemize dahil ettiğimiz Niara çözümümüz ile kablolu, kablosuz ağlarda içeriden gelecek tehditlere karşı  ağ güvenliğinizi  en üst düzeye taşıyan yazılımımız,  iç güvenliği en üst düzeye taşımaktadır.   

Dijital dönüşüm, BT şirketlerinin, günlük operasyonel ağ işlerine harcadıkları zamanı onlara geri kazandırıp, bu zamanı asıl harcamaları gereken yere yani inovasyona ayırabilmelerini sağlayan bir dönüşüm sürecidir. Bu süreçte, BT şirketi yöneticileri, çıktıkları bu yolculukta  doğru, güvenilir, vaat ettiklerini yapabilen, doğru teknolojileri ve çözümleri terzi  usulü müşterinin ihtiyaçlarına göre şekillendirebilen üreticiler ile işbirlikteliği çerçevesinde yürütürlerse, ulaşılmak istenen optimum noktaya ulaşılabilirler. Böylelikle giderler ciddi anlamda düşürülüp, kazanımlar ciddi boyutlara taşınabilir. HPE Aruba olarak bizler hem altyapı katmanında hem de ağ altyapılarına asıl dinamikliği, gerçek zamanlı programlanabilirliği yani esnekliği sağlayabilen yazılım katmanında sunmuş olduğumuz ürün ve çözümlerle müşterilerimize bu yolculukta geçirecekleri dijital transformasyonda destek vermeye hazırız.

Hem yurt içi hem de yurtdışı pek çok kurum ve şirkette kurmuş olduğumuz ürün ve çözümlerimizin hatasız, efektif ve en yüksek performans seviyelerinde çalıştığını görmek, HPE Aruba olarak bizim en büyük referansımızdır. Bugün  çok geniş kampüs şebekeler olarak baktığımızda, üniversiteler, stadyumlar, kamu müşterileri, hastaneler, plazalar ve akıllı ev çözümleri, bankalar ve telekom operatörlerinin en çok tercih ettiği üretici konumundayız.

“Clearpass ürünümüz sayesinde, şirketlerin hem misafir karşılama, hem BYOD hem de ağ erişim kontrolü anlamında ihtiyaçlarını adresleyebiliyor ve tüm altyapılarını uçtan uca hem içerden gelebilecek olan ataklara karşı hem de dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı korumaya alıp eşsiz bir güvenlik deneyimi sunuyoruz. Ürün ailemize dahil ettiğimiz Niara çözümümüz ile kablolu, kablosuz ağlarda içeriden gelecek tehditlere karşı  ağ güvenliğinizi  en üst düzeye taşıyan yazılımımız,  iç güvenliği en üst düzeye taşımaktadır”