Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“Birleştirilmiş hibrid bulut veri koruma platformu geliştirdik”

Acronis Türkiye Ülke Müdürü Nihat İmşir
“Her şeyin birbirine bağlandığı dijital dünyada bilgilerin çalınmasına ya da çok farklı yollarla yitirilmesine yönelik pek çok tehdit var. Hibrid ortamdaki verilerin güvenliğinin sağlanmasında en ileri şifreleme teknolojilerinin kullanılması gerekiyor”

Yedekleme, felaket kurtarma ve güvenli dosya paylaşımı çözümlerinde pazarın öncüsü

Acronis hibrit bulut veri koruması alanında yedekleme, felaket kurtarma ve güvenli dosya paylaşımı çözümleri geliştiren pazarın en önde gelen firmalarından birisidir. Acronis’in bütün çözümlerin merkezinde yer alan Acronis AnyData Engine ve yine Acronis’e özgü imaj teknolojisi Acronis’i pazardaki  benzer çözümlerden ayrıştırıyor. Acronis veri koruma çözümleri tüm işletim sistemleri, fiziksel, sanal, bulut ve mobil ortamlarda yer alan her tipteki veri ve uygulamayı eksiksiz biçimde koruyor.  2003 yılında kurulan Acronis bugün dünyada 145 ülkede 5 milyonu aşkın son kullanıcının ve 500.000 i aşkın kurumun verisini koruyor, 100 den fazla patente sahip bulunuyor.

Acronis çözümlerini üç sınıfa ayırabiliriz. İlki ev kullanıcıları için sunduğu veri koruma çözümü Acronis True Image. Dünyanın en kapsamlı veri yedekleme çözümü Windows, Mac işletim sistemleri, programlar, ayarlar ve yeniden başlatma bilgilerini imaj yedeklemesi yoluyla koruyor, yedeklerin harici sürücülere, NAS cihazlara, ağ paylaşımlarına ve buluta yedeklenmesine imkan veriyor. Mobil cihazları, tabletleri, Facebook verilerini yedeklerken, Acronis True Image 2017 Premium üyeliği ile sunduğu Active Protection teknolojisi, fidye virüslerine karşı etkin koruma sağlıyor.

Acronis’in kurumlara yönelik veri koruma çözümlerini ise Acronis Backup (veri yedekleme), Acronis Disaster Recovery (felaket kurtarma), Acronis Storage (yazlım tanımlı veri depolama), Acronis Access Advanced (güvenli dosya senkronizasyon ve paylaşımı) olarak sayabiliriz. Bunların yanı sıra Acronis Servis Sağlayıcıların müşterilerine eksiksiz veri koruması sunabilmeleri için bulut tabanlı çözümler geliştiriyor. En ileri düzeyde  bulut mimarisine dayalı Acronis Veri Koruma Platformu ile servis sağlayıcıların uç kullanıcılara sunduğu veri korumasında bir dönüşüm gerçekleştiriyor. İş sürekliliğinin güven altına alınmasını ve verinin eksiksiz biçimde korunmasını sağlamak üzere tüm çözümleri-yedekleme, felaket kurtarma ve dosya senkronizasyon/paylaşımı- bu Platform üzerinden sunuyor. Hem uygulaması hem de satışı kolay olan Acronis veri koruma çözümleri, servis sağlayıcıların çözüm portföylerini genişletirken yeni müşteriler kazanmalarına ve karlılıklarını artırmalarına ortam hazırlıyor. Lokal ya da bulut yedekleme ve kurtarma hizmeti Acronis Cloud Backup, mobil kullanıcılar için güvenli dosya senkronizasyon ve paylaşım hizmeti Acronis Files Cloud, felaket kurtarma hizmeti Acronis Disaster Recovery ve yazılım-tanımlı depolama hizmeti Acronis Storage’ı, Acronis’in servis sağlayıcılara sunduğu veri koruma çözümleri/hizmetleri olarak sıralayabiliriz.

Acronis olarak, her sektörde müşterimiz bulunuyor

Finans, telko, havacılık, çok farklı üretim endüstrileri, hizmet, askeri ve kamu müşterilerimizin yer aldığı sektörler. Kurumsal ölçek açısından baktığımızda ise Acronis büyük ölçekli kurumların yanı sıra özellikle küçük ve orta ölçekli kurumların veri korumasının sağlanması ve iş sürekliliğinin kesintisiz devam etmesine yönelik kapsamlı ve ekonomik ürün yelpazesine sahip bulunuyor.      

Veriler nerelerde bulunuyor?

Veriyi tek noktada toplayan kurumların sayısı artık çok az. Veriler kurum içindeki fiziksel sunuculardan, sanal sunuculara, ağ bilgisayarlara, kurum dışı depolama ortamlarına, buluta, mobil cihazlara, uygulamalara hatta çalışanların bulut hesaplarına (Dropbox gibi) yayılmış durumda. Ayrıca bu çoklu ortamlar arasında fazla miktarda iş yükleri de işleniyor. BT yönetimleri bu çoklu noktalar üzerinde yer alan verilerin nerede bulunduğunu her zaman takip etmek ve güvenliğini eksiksiz biçimde sağlamak durumunda.

Bulutta yaşanan komplikasyonlar

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin BT ağlarının yönetiminden sorumlu olan BT yöneticileri, noktasal çözümlerle bu farklı lokasyonlardaki verilerin yönetiminin ve güvenliğinin sağlanmasına çalışıyor ancak bu belirli bir noktadan sonra çok zor ve hatta bir kabus haline dönüşebiliyor.

Zira noktasal çözümler belirli bir iş yükü veya iş yükü türü için çalışmak üzere tasarlanmıştır, sadece fiziksel ya da sadece sanal ortamlar gibi. Oysa çoğu işletme bugün karma ortamlara sahip, fiziksel, sanal sunucuları var hatta farklı sanal sunucu türleri mevcut.

BT yönetimleri ancak kendilerine daha fazla kontrol olanağı sunan, kolay kullanımlı birleştirilmiş bir yönetim fonksiyonu ile veri korumasını çok daha etkin biçimde gerçekleştirecektir. Yetersiz veri yedekleme ve koruma fonksiyonu çeşitli felaket durumlarında, güvenlik ihlallerinde veri kurtarmasının tam olarak gerçekleştirilmesini engelleyecek, BT sistemlerinin yeniden çalıştırılabilir duruma gelmesini sağlamada başarısız olacaktır.   

Veri depolamada yalnızca bulut seçeneğini kullanmak ise  veri erişimini, korunmasını ve yedeklemeyi zorlaştıracaktır. Çünkü veriler üçüncü şahıslar tarafından yönetilen, bir ağa bağlı uzak bir noktada saklanır. Ağ bağlantısında yaşanacak sorunlarda kurum içi yedekleme yoksa, erişim zorluğu ortaya çıkacaktır. Daha da ötesinde veri depolama için sadece bulut alanını kullanan bir işletme, verilerinin fiziksel olarak korunması için üçüncü bir tarafa büyük ölçüde güveniyor olacaktır. Hizmet düzeyi anlaşmaları vaat edilen veri koruma düzeylerini ve bulut çalışma süresini belirlese bile, bunlar her zaman garanti edilememektedir.

Hibirt bulut ortamında veriyi korumak

Hem yerel hem de uzak noktalarda, farklı platformlarda yer alan veriler için eksiksiz bir veri korumasını sağlamak hibrid bulut veri çözümü gerektirmektedir. Veriler otomatik olarak birden fazla yerde yedeklenerek, kurum çalışanlarına, ortaklarına, müşterilerine ve uygulamalarına güvenli erişim olanağı sağlanırken, kurumsal veriler de tam olarak koruma altına alınmış olur.

Güvenlik ve gizlilik gereksinimleri

Her şeyin birbirine bağlandığı dijital dünyada bilgilerin çalınmasına ya da çok farklı yollarla yitirilmesine yönelik pek çok da tehdit var. Verilerin yedeklenmesi bu açıdan çok önemli, diğer yanda veri müşterinin mobil uygulamasından bir bulut sunucusuna, işletmenin veri merkezinden sanal sunucuya taşınırken veri güvenliği ve gizliliğinin sağlanması da bir diğer önemli nokta. Dolayısıyla hibrid bir ortamdaki veri güvenliğinin sağlanmasında en ileri şifreleme teknolojilerinin kullanılması gerekiyor. Etkili veri koruması ayrıca, kurumsal verilere erişen kişilerin kimliklerinin korunması anlamını da taşır.

Hibrid veri korumasında Acronis Birleşik Veri Koruma Platformu

Hibrid bulut ortamında veri koruması için kullanımı kolay, tek bir yönetim platformunun gerekliliğinden yola çıkan  Acronis, birleştirilmiş bir hibrid bulut veri koruma platformu geliştirdi.  Geniş kapsamlı ve kolay kullanımlı bu platform kurumların dijital varlıklarının tümü için eksiksiz bir koruma sağlıyor.   

Acronis hibrid bulut veri koruma platformu, BT departmanlarının kurum içindeki ya da uzak konumdaki veya buluttaki fiziksel ve sanal makineler için yedekleme ve geri yükleme işlemlerini yönetmesine olanak tanıyan tek bir birleştirilmiş kontrol panelini kullanmaktadır. Acronis birleşik platformunun desteklediği özellikleri ise şöyle sıralayabiliriz;

Yedekleme, bulut depolama, felaket kurtarma ve dosya senkronizasyonu ve paylaşım çözümleri ile sağlanan tam koruma

Amazon Web Hizmetleri, Microsoft Azure ve Microsoft Exchange gibi sanal, fiziksel, uygulama ve mobil ortamlardaki iş yükleri desteği

Microsoft Azure ve diğerleri de dahil olmak üzere bulut,
disk, teyp, ağ depolama
cihazları (NAS) ve depolama alanı ağları (SAN) depolama alanları desteği

“Her şeyin birbirine bağlandığı dijital dünyada bilgilerin çalınmasına ya da çok farklı yollarla yitirilmesine yönelik pek çok da tehdit var. Hibrid bir ortamdaki veri güvenliğinin sağlanmasında en ileri şifreleme teknolojilerinin kullanılması gerekiyor”