Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

“2030’ların sonunda zihin yükleme mükemmelleşecek ve insan yazılım tabanlı olacak”

Hüseyin Sivri, Comparex Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi
“Nesnelerin internet içinde bize göre en önemli üç başlık güvenlik, entegrasyon ve analitik yapay zeka uygulamaları. Çözüm portföyömüzü bu ihtiyaçlara cevap verecek şekilde oluşturmaktayız ve bugünden özellikle güvenlik ve entegrasyon konularında çözümler sunmaktayız”

Müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuğunda; iş ve IT dönüşüm programlarında katma değer yaratacak;

BT ve bilgi güvenliği çözümleri

Bulut, alt yapı yönetim ve otomasyon çözümleri

DevTestOps’un tüm adımlarına ilişkin çözümleri

Planlama ve kurumsal mimari çözümleri

Akıllı iş süreçleri çözümleri

Hızlı uygulama geliştirme platformları

Yazılım envanter yönetimi, optimizasyonu

gibi çözümleri ve bunlara ilişkin profesyonel hizmetleri sunuyoruz.

Öncelikle hem müşteriler hem de çalışanlar kendi özel hayatlarında yaşadıkları kullanıcı deneyimini kurumsal mobil uygulamalardan da bekliyorlar.

Diğer taraftan IOS, Android, Windows gibi farklı işletim sistemlerinde ve farklı boyut ve özelliklerde yüzlerce farklı cihaz için uygulama geliştirilmek ve bakımını yapmak çok zor ve maliyetli. Böyle bir yapıda çevik olmak neredeyse imkansız.

Diğer taraftan hızlı uygulama geliştirme ihtiyacı, geleneksel uygulama geliştirme yöntemlerinin verimsizliği, daha kaliteli ve güvenli uygulama, bakım kolaylığı gibi nedenlerle Hızlı Uygulama Geliştirme konusu gittikçe daha fazla öne çıkıyor.

Bu çerçevede geleneksel yöntemlere göre üçte bir sürede, responsive web uygulamaları ya da mobil uygulamalar geliştirmeye izin verecek bir hızlı uygulama geliştirme platformu sunuyoruz. Bu platform üzerinde yeni teknolojilere aşina olmayan yazılım uzmanları bile kolaylıkla minimum kodlama ile mobil uygulamalar geliştiriyor.

Yine mobil dünyada çok sık yeni sürüm yayınlamak ve çevik olmak çok önemli. Bunu verimli bir şekilde mümkün kılmak ise DevOps olmadan neredeyse olanaksız. Bu amaçla uçtan uca aşağıdaki çözümleri sunmaktayız:

Proje Yönetimi

Çevik Proje Yönetimi

Uygulama Sürüm Yönetimi

Test yönetimi, test senaryoları yönetimi ve optimizasyonu

Test otomasyonu

Test Verisi Yönetimi

Servis Sanallaştırma

API Yönetimi

Uygulama Performans Yönetimi

Hızlı Uygulama Geliştirme Platformu (low code platform)

gibi çözümleri sağlamaktayız ve isteyen müşterilerimize anahtar teslimi çözümler sunmaktayız.

Öncelikle dijital dönüşümün itici gücü bütünsel dijital stratejiler, bunu mümkün kılacak süreç ve teknolojiler. Dijital olgunluğu dijital stratejiler getiriyor ve dijital stratejinin gücü kapsam ve amaçlarda yatıyor. Ayrıca Dijital ajandanın başarıyla uygulanması için üst yönetimin liderliğine ve buna uygun yetenek havuzuna ihtiyaç var.

Bunun ardından, işin yeniden tanımlanarak, kurgulanmasına ihtiyaç duyuluyor. Bu kapsamda yeni (dijital) iş modellerinin oluşturulması, iş süreçlerinin akıllı hale getirilmesi, gerekiyorsa ürünlerin yeniden tanımlanması, müşteri etkileşimlerinin optimize edilmesi kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi, risklerin ölçülerek yönetilmesi, regülasyonlara uyum, stratejik planlama, kurumsal mimari yönetimi gibi alanlarda çalışmalar yapılması gerekiyor.   

Bu faaliyelerin başarıyla gerçekleştirilebilmesi için BT alt yapısının çevik, esnek ve güvenli hale getirilmesi ve adaptasyon yeteneğinin artırılmasına ihtiyaç duyuluyor. Bu çerçevede işlerin standart hale getirilerek mümkün olduğunca uçtan uca otomatik hale getirilmesi, her gün değişen ve kompleks hale gelen siber tehditlere cevap verebilecek BT ve bilgi güvenliği sistemlerinin kurulması ve yönetilmesi, servis odaklı esnek yazılım alt yapılarının kurulması, yeni nesil hızlı yazılım geliştirme teknolojilerinin kullanılması, maliyetlerin optimize edilmesi ve esneklik için bulut teknolojilerin kullanılması kaçınılmaz görünüyor.

Interaktif cihazlar spor ve yaşam bilimlerinden finansa, üretim sistemlerinden eğitim sistemlerine, otomobillerin içindeki yönetim ve eğlence sistemlerinden ev eğlence sistemlerine kadar her geçen gün daha fazla hayatımıza girmekte ve bu alandaki ivmenin çok hızlanacağı şimdiden görülüyor.  Bize göre bu alanda kullanıcı deneyimi, entegrasyon ve güvenlik en önemli üç konu. Bu üç alan kapsayacak

Low Code Mobil Uygulama Geliştirme Platformu

API Yönetimi ve ESB

Cihaz Güvenlik Yönetimi

Streaming Analytics ve Kompleks Olay Yönetimi gibi yazılım çözümlerini sunuyoruz.

Benzer şekilde nesnelerin interneti de hızla yayılıyor. Akıllı sensorler yardımıyla sürekli bilgi topluyor, bu bilgileri kullanarak daha hızlı ve daha doğru kararlar verme şansına sahip oluyoruz. Bu teknolojiler yaşam bilimlerinde gitikçe daha fazla kullanılıyor. Birçoğumuz akıllı bileklikler, saatler kullanıyor, kaç adım attığımızı, kaç kalori yaktığımızı, kaç saat derin uyuduğumuzu takip ediyoruz.

IoT cihazları nano teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte implantlara dönüşüp vücudumuza yerleştirilmeye başlandı bile. Bazı analistlere göre 2020’lerin sonlarında sanal gerçeklik gözlük ve kulaklıklarının yerini vücudumuza yerleştirilecek implantları kullanıyor olacağız. Birçok otomobil üreticisine göre 2025 civarında otonom araçlar yaygınlaşmış olacak.

Ray Kurzweil isimli ünlü futurist “singularity is near” isimli kitabında bu konulara ilişkin önemli tahminlerde bulunuyor. Ray’e göre

2020’lerin sonunda:

Sanal gerçeklik gözlük ve kulaklıklarının yerini bilgisayar implant’ları almış olacak

Bilgisayarlar kendi başlarına öğrenme ve yeni bilgi yaratma yeteneğine sahip olacaklar.

İmalat, tarım ve taşımacılık sektörleri hemen hemen tamamen otonom olacak.

2030’ların sonunda:

Gelen ve giden sinyalleri control etmek üzere nano makinalar insane beynine yerleştirilebiliyor olacak

Zihin yükleme mükemmelleşecek ve insan yazılım tabanlı olacak

Beyin nano bot’ları duygusal tepkileri ortaya çıkarma kabiliyetine sahip olacak

Bugüne dönecek olursak benzer şekilde nesnelerin internet içinde bize göre en önemli üç başlık güvenlik, entegrasyon ve analitik yapay zeka uygulamaları. Çözüm portföyömüzü bu ihtiyaçlara cevap verecek şekilde oluşturmaktayız ve bugünden özellikle güvenlik ve entegrasyon konularında çözümler sunmaktayız.

Bugün çok yönlü bir tehdit altındayız. Hem iş süreçlerinin hem de IT süreçlerinin her aşamasında farklı riskler ile karşı karşıyayız. Bildiğimiz bazı önlemleri almaya çalışıyoruz, ancak iyi bilmediğimiz alanlarda fazla bir şey yapmıyoruz. Tabiri caiz ise kapımız var ancak bazı duvarlar yok ya da delik deşik.

Bildiğimiz alanlara odaklanıyoruz, ancak bilmediğimiz alanlarda büyük riskler var. Ben bunu nasreddin hoca fıkrasındaki gibi kaybedilen anahtarın kaybolduğu yerde değilde ışıklı bir alanda aranmasına benzetiyorum. 

Her gün yeni riskler hayatımıza giriyor ve bugün bize göre en önemli riskler şunlar:

Tek bir kurumu ya da müşteriyi hedefleyen yeni siber ataklar

Konfigurasyon riskleri ve politikaların hatasız uygulanması

Bilgi güvenliği ve veri sızıntıları

Yetkisiz network erişimleri

Sosyal medya üzerinden siber ataklar

Merkezi erişim ve kimlik yönetim ihtiyacı

Mobil cihaz güvenlik riskleri

Uygulamalara özel güvenlik riskleri

Toplam bir güvenlik yaklaşımıyla öncelikle bütünsel bir BT güvenlik mimarisinin oluşturulması ve yine bütünsel bir yaklaşımla bu çözümlerin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Bütünsel bir yaklaşım yok ise tek tek güvenlik çözümleri uygulansa bile önemli güvenlik açıkları söz konusu olabiliyor. Bu çerçevede;

Bilgi güvenliği için

Kimlik yönetimi

Veri sınıflandırma

Dinamik veri maskeleme

Veri şifreleme

Büyük veri güvenliği

Yeni nesil log ve olay yönetimi

Değişiklik denetim

Veri tabanı koruma ve aktiviteleri yönetimi

Şifre ve oturum yönetimi

Uygulama koruma

Ağ ve Sistem güvenliği

Güvenlik açıklarını günlük olarak izleme

IPS (İzinsiz Giriş Önleme)

Ağ erişim kontrolü

Uç nokta güvenliği

ATM gibi cihazlar için cihaz güvenliği

gibi konularda McAfee, Quest, Splunk, Informatica, HPE, Balabit, CA, TruwatWave, Imperva gibi iş ortaklarımızın lider çözümlerini bütünsel bir yaklaşım ile danışmanlık ve hizmetleri de içerecek şekilde sunuyoruz.

“Yeni (dijital) iş modellerinin oluşturulması, iş süreçlerinin akıllı hale getirilmesi, gerekiyorsa ürünlerin yeniden tanımlanması, müşteri etkileşimlerinin optimize edilmesi kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi, risklerin ölçülerek yönetilmesi, regülasyonlara uyum, stratejik planlama, kurumsal mimari yönetimi gibi alanlarda çalışmalar yapılması gerekiyor.