Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Kazanmanız garanti olsa, daha fazla çalışmaz mıydınız?

Ekim Nazım Kaya
ekim.kaya@tele.com.tr
twitter : @ekimnazimkaya

21. yüzyıl insanının hedeflerinin çoğu maddi. Bu görseli, hem bu hedefleri temsil etmesi, hem de arabadaki “hard work” plakası nedeniyle seçtim.

Bir teknoloji geliştirildi ve herkes, gelecekteki haline dair istediği günün videosunu izleyebiliyor. İster bir yıl sonrasını, ister beş, ister on yıl. On yıl sonra bugün ne yapıyor olacağınızı dakika dakika, HD bir videoda görebiliyorsunuz. Ve çok başarılı, mutlu, zengin biri haline gelmişsiniz. Ne yapardınız?

Sanırım çoğumuz aynı şeyi yapardık: Bizi bu noktaya ulaştıran şeyleri nasıl başardığımızı öğrenmek için videoyu hızlı geri sararak izlerdik. Bir de ne görelim? Bizi şaşırtan hiçbir şey yok! Aslında yapmamız gerektiğini adımız gibi bildiğimiz, ama üşendiğimiz, zorlandığımız, binbir gerekçe üreterek yapmaktan kaçtığımız şeyleri bir bir yaparak ulaşmışız o noktaya. Sıfır sürpriz, sıfır şans. Tamamen gerekeni, gerektiği kadar yapmak.

Ne yapardık? Videodaki hayata ulaşmak için çoğumuz her şeyi adım adım yapmaya başlardık, değil mi? Her günün başında o günün videosunu izleyip, mutlu sonu nedeniyle bize “yaşam talimatı” haline gelen videodaki adımları tek tek uygulardık. Bu sefer üşenmeden, ertelemeden, “işe yarayacak mı?” diye şüphe etmeden, bıkmadan, yorulmadan. Ne de olsa sonunda kazanacağımız garanti.

Yapmamız gerektiğini adımız gibi bildiğimiz ifadesine dikkat. Çoğumuz, çoğu zaman, başarılı olmak için yapmamız gerekeni biliyoruz. Bunu “teori” olarak adlandırıyoruz.

Eee, o zaman bizi bunu yapmaktan alıkoyan, sonunda başaracağımızı birinin garanti edememesi mi?

Ama yapmadığımızda, eksik yaptığımızda, ertelediğimizde, üşendiğimizde, başaramayacağımız garanti 🙂

Yapmanız gerektiğini yaptığınızda başaracağınızı ben garanti etsem? Olmaz mı? Bir tek video eksik, o da zaten bitmeyen merakınız nedeniyle çok zamanınızı alırdı, böylesi daha iyi 😀