Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Onun adı growth hackIng değil, “tırmalama”

Ekim Nazım Kaya
ekim.kaya@tele.com.tr
twitter : @ekimnazimkaya

Her girişimin ilk yıllarında doğal olarak yaşanan şeye “growth hacking” diye bir isim uyduruldu ve hepimiz kullanıyoruz.

Yeni bir ürünü satmak, bir okul gezisi düzenlemek gibi. Herkesi güzel bir gezi olacağına ikna etmek durumundasınız. Kimseye “ilk bilet alan kişi sen olacaksın” diyemezsiniz. “Herkes geliyor, bir sen kaldın” algısı yaratmanız gerekiyor. Önce bir hayali satmanız, sonra da yükselttiğiniz beklentiyi havada bırakmamanız, vaadinizi yerine getirmeniz gerekiyor.

Ben buna “tırmalama” diyorum. Başarılı olmak için, önünüzdeki engelleri kaldırmaya çalışma süreci. Ki bazen bu engel bizzat “henüz başarmamış olmak”tan ibaret.

Aslında düşünürseniz göreceksiniz ki, bir işi başarmak için yapılan her tırmalama çabası, başkalarının tırmalayarak ulaştığı başarılardan faydalanmak üzerine.

Bir bankanın yöneticilerini, ürünümüzü almaya ikna etmeye çalışıyoruz. O banka 20 sene önceki 5 şubeli halinden, tırmalayarak, Türkiye çapında 300 şubelik şimdiki konumuna ulaşmış. Çabamız aslında bu başarıdan pay almaya yönelik.

Uygulamamızı, milyonlarca kullanıcıya ulaşmış bir app store’a koyarak, o app store ziyaretçilerine ulaşmaya çalışıyoruz. Milyonlarca kullanıcıya ulaşmak yıllarca tırmalamanın sonucu, ve bu başarıdan size de “akmasa da damlıyor.” Yatırım almak için tırmalıyor, yatırımcılara sunum yapıyoruz. Birilerinin yıllarca tırmalayarak katladığı paralarla oluşturulan fonu, başarımız için önemli bir kaldıraç yapma çabası. Yıllarca tırmalayıp kaliteli yayın yaparak geniş bir okur kitlesine ulaşmış bir yayında haber olmaya çalışıyoruz. Bizi yazacak ki, birileri fark edip ürünümüzü deneyecek. Tırmalayıp başarılı olmuş insanlara, şirketlere, müşterilere ulaşmaya, onları başarımızın bir parçası yapmaya ikna etmeye çalışıyoruz.

Tüm örneklerde ortak olan şey, yıllar süren tırmalama süreci. Bunu atlamamak gerekiyor. Bir gecede tuttuğu sanılan projelerin arkasında da yılların know-how’ı ve deneme-yanılmaları bulunuyor. Tırmalama eylemine çok saygı duyuyorum. Başarının zor ve değerli olmasını sağlayan yegane unsur bu.

Çırak-kalfa-usta sisteminde ilk ikiyi atlayarak ustalığın keyfini çıkarmak isteyen birine hayat, gerçeklerin öyle olmadığını zor yoldan öğretiyor. Tırmalamaktan gocunmamak gerektiğini, takdir ettiğimiz başarılı herkesin bu yollardan geçtiğini bilmek önemli.