Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Üç saatte 10 kitap nasıl “okudum”?

Ekim Nazım Kaya
ekim.kaya@tele.com.tr
twitter : @ekimnazimkaya

Binbir şeyle uğraşırken kitap okumaya yeterince zaman ayıramamaktan şikayetçiyseniz, bir önerim var. Amazon’dan Kindle alın, -benim gibi cihazı her yere taşımak istemiyorsanız- telefonunuza uygulamasını indirin. Malum, okurken kitapta önemli bulduğunuz yerlerin altını çizebiliyorsunuz. Kindle, altı en çok kişi tarafından çizilen bölümleri anonim bilgi olarak sunuyor. Sadece bu bölümleri okuyarak, üç saatlik bir uçak yolculuğunda 10 kitabın beğenilen bölümlerini bitirdim. Diğer okurlar çok farklı profillerde olabilir ama aynı zamanda bir ortalamayı da ifade etse, bir “ortak akıl” ürünü olan bu özetleri değerli buluyorum.

Arayüz aşağıdaki gibi görünüyor. Genelde altı çizilen yerler birer-ikişer paragraflık metinler. Siyah noktalar, bölümlere göre altı çizili paragrafların konumunu gösteriyor. Burada dikkat edilebilecek bir diğer şey de, altı çizili bölgelerin kitabın yalnızca ilk yarısına toplanıp toplanmadığı. Böylece, okurların çoğunun kitabı bitirmeye değer bulup bulmadığı hakkında da fikir sahibi oluyorsunuz.

Ayrıca Amazon’un yeni özelliği Kindle Unlimited’dan da daha çok verim almanızı sağlıyor. Unlimited, ayda 9.99$ karşılığında 800.000 kitaptan istediğinizi indirebildiğiniz bir program. Tek sınırlaması, aynı anda en fazla 10 kitap indirmenize izin vermesi. İlk 10’u sildim, şimdi ikinci 10’a geçiyorum.