Bilişim Teknolojileri Dergisi Telekom Türkiye

Verimlilik nasıl artırılır?

Ekim Nazım Kaya
ekim.kaya@tele.com.tr
twitter : @ekimnazimkaya

İnternet, ‘oturduğumuz yerden’ yapabileceğimiz şeylerin sayısını katladı. Bu, önceliklendirme konusunda başarısız olanlar için aynı zamanda bir tehdit. İnternet erişimi olan bir bilgisayarda odaklanmış şekilde bir iş yaparken, aklınıza gelen başka bir şey için yeni bir tarayıcı sekmesi açıp zaman kaybetmeniz işten bile değil. Bu yüzden, araç olmaktan çıkıp amaç haline gelen uygulamalar için ‘teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaktan çok, zorlaştırıyor’ yorumları yapılabiliyor. Ezberci bir sistemde üniversiteye hazırlanırken internetin varolmaması nedeniyle şanslı olduğumu düşünüyorum. Kısa metinler, kısa videolar, azalan odaklanma süresi, zamanla insanlığa dair pek çok birikimin gelişimine sekte vuracak endişesini taşıyorum. Davut heykeline 5 yılını harcayan Michelangelo’nun internet çağında yaşaması ihtimalini aklıma getirince…

Verimli olmak gibi bir derdi olanlar için yapılanların ölçülmesi artık çok daha önemli. Saat kaçta kalkıp, hangi yoldan gittiğinizde ofise kaçta varıyorsunuz? Çok erken kalkmak mı sizin için daha verimli, geç saatlere kadar çalışıp, trafiğin azalmasını beklemek mi? Yolda kitap okuyarak, ya da araba kullanıyorsanız sesli kitap dinleyerek geçirdiğinizde ayda kaç gününüzü boşa harcanmaktan kurtarmış oluyorsunuz? Sessiz bir yerde daha verimli çalışmak için cafe ortamı sesi üreten Coffitivity, hangi işe ne kadar süre ayırdığınızı takip etmeniz için Toggl, cep telefonunuzda çok daha hızlı yazmak için Swiftkey, verimliliğinizi artıran şeyleri alışkanlık haline getirmek için Habitclock kullanıyor musunuz?

‘Mouse tüketim, klavye

üretim aracıdır’

sözünden haberiniz var mı?

Ben bir süredir tüm bu ölçümleri yapıp, uyanık olduğum zamanın verimliliğini artırmaya çalışıyorum. Bir de, her ay performansımı artırmak için takip ettiğim metrikler var. Örneğin e-posta uygulaması olarak kullandığım Google apps, her ayın sonunda, o ay gönderdiğim e-posta sayısını ve önceki aya göre artış-azalma oranını söylüyor. İşle ilgili mesajlarda hiçbir zaman önceki ayın altına düşmemeye çalışıyorum.

Kısacası hayatı daha kolay ve verimli hale getirmek de mühendisliğin konusu olabiliyor, doğru kullanılan internet teknolojileri sayesinde.